Siklodi Ana Sophia, elevă a Școlii Gimnaziale „Romulus Guga” din Târgu Mureș, locul III la Olimpiada Națională a Sportului Școlar

În perioada 8-9 mai, la Atletic Park, s-a desfășurat etapa națională a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar – tetratlon masculin și feminin, competiție care a reunit cei mai buni sportivi școlari din întreaga țară.

Județul Mureș a fost reprezentat cu succes la proba de tetratlon feminin de către Siklodi Ana Sophia, elevă în clasa a VII-a A la Școala Gimnazială „Romulus Guga”. Pregătită de profesorul de educație fizică și sport Mureșan Ovidiu, eleva a demonstrat ambiție, disciplină și perseverență, reușind să obțină locul al III-lea la nivel național.

Performanța este cu atât mai remarcabilă cu cât Sophia s-a aflat la doar un punct distanță de locul al II-lea și la șase puncte de prima poziție, într-o competiție la care au participat 39 de sportive din întreaga țară.

Profesorii și colegii din cadrul școlii au felicitat-o pentru rezultatul obținut, adresând totodată mulțumiri părinților pentru sprijinul și implicarea constantă în pregătirea sportivei.

„Felicitări, Sophia, pentru rezultatul obținut! Suntem mândri de tine!”, au transmis reprezentanții școlii.

(Sursa foto: Mureșan Ovidiu)

Sorin Crăciun

Citește și,