Sportivul Nagy István, legitimat la ACS Lupte BSG Târgu Mureș, a cucerit medalia de bronz la Campionatul European U17, competiție desfășurată la Samokov, în Bulgaria.
La categoria 65 kg au fost înscriși 27 de sportivi din 32 de țări participante, aceasta fiind categoria cu cel mai mare număr de concurenți din cadrul competiției.
Performanța lui István vine după medalia de argint obținută de Georgiana Hărșan, ambii sportivi reușind să urce pe podiumul european încă din primul lor an la categoria U17. La doar 15 ani, cei doi continuă seria rezultatelor remarcabile începută anul trecut, când au devenit campioni europeni.
Reprezentanții clubului ACS Lupte BSG Târgu Mureș au transmis mulțumiri președintelui Federația Română de Lupte, Răzvan Pîrcălabu, pentru sprijinul și încrederea acordate în pregătirea pentru Campionatul European.
Totodată, clubul a mulțumit și Primăria Gălești pentru susținerea oferită sportivilor.
(Sursa foto: ACS Lupte BSG)
Sorin Crăciun
Citește și,

