În cursul zilei de 20 mai 2026, în cadrul Săptămânii Naționale a Siguranței Rutiere, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Mureș au continuat activitățile preventive dedicate siguranței participanților la trafic, tematica zilei vizând deplasarea în siguranță a bicicliștilor și utilizatorilor de trotinete electrice.

Tot ieri, în Sala Sindicatelor din municipiul Târgu Mureș, a avut loc ultima întâlnire în actuala ediție a proiectului de tradiție al Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității Mureș, „Deschide-ți mintea, nu fi închis!”, la activitate participând peste 100 de elevi și cadre didactice de la Colegiul Economic „Transilvania” și Liceul Reformat Târgu Mureș.
La întâlnire a participat și șeful Serviciului Rutier Mureș, care a avut intervenții directe și aplicate referitoare la tragediile rutiere și la rapiditatea cu care o singură secundă de neatenție poate schimba mai multe vieți și destine. În dialogul cu elevii au fost abordate teme precum viteza, tentațiile specifice vârstei, consumul de alcool sau substanțe interzise, dar și importanța responsabilității și a alegerilor corecte în procesul de maturizare.
Având în vedere tematica zilei, polițiștii au discutat și despre regulile esențiale privind circulația pe biciclete și trotinete electrice, de la vârsta minimă permisă pentru deplasarea pe drumurile publice și importanța purtării căștii de protecție, până la utilizarea elementelor reflectorizante și riscurile reale existente în trafic. Ca de fiecare dată, activitatea a inclus mărturii cu puternic impact preventiv susținute de persoane private de libertate, dar și intervenția unei persoane eliberate între timp, care continuă să participe benevol la proiect, în sprijinul mesajului transmis tinerilor.
Discuțiile au vizat consumul de alcool, consumul și traficul de substanțe interzise, efectele acestora asupra capacității de reacție și de judecată, riscurile la care se expun cei care aleg să conducă sub influența acestora, precum și consecințele juridice și umane ale unor astfel de decizii.
Totodată, inițiatorii proiectului de prevenire au adus în discuție și cazul unui fost deținut condamnat pentru infracțiuni rutiere, respectiv conducere fără permis, conducere sub influența substanțelor interzise și părăsirea locului accidentului, exemplul acestuia fiind prezentat elevilor pentru a evidenția impactul real pe care astfel de alegeri îl pot avea asupra vieții unei persoane.
Ajuns la cea de-a XIII-a ediție, proiectul „Deschide-ți mintea, nu fi închis!”, inițiat de Compartimentul de Analiză și Prevenire a Criminalității Mureș, cu sprijinul Penitenciarului Târgu Mureș, continuă să fie unul dintre cele mai apreciate demersuri preventive desfășurate în județul nostru, prin mesajele autentice și impactul direct asupra tinerilor.

