Târgu Mureș – cu gunoaiele pe străzi

Adrian Armand Giurgea

Da, poate fi și o metaforă, dar, dacă aș fi vrut să fie așa aș fi fost mult mai dur și aș fi scris altfel. Este însă o realitate. Și una care riscă să se împută din ce în ce mai tare și, odată cu ea, să ne împută și aerul pe care îl inspirăm. Să nu mai vorbim despre riscul ca, pe fondul căldurii de vară din aceste zile, să ne trezim și cu vreun focar de îmbolnăvire.

Pentru că gunoiul stradal mai stă să dospească cel puțin o săptămână în coșurile de gunoi fără ca orașul să aibă un contract de salubrizare stradală cu un operator autorizat. Cel puțin așa spune primarul care „speră” că până la sfârșitul săptămânii viitoare să fie semnat un contract pentru care s-au făcut, pe ultima sută de metri, proceduri de „urgență”… Și nu puteți da vina pe mine că e gunoiul în coșurile de gunoi, că riscăm să semănăm din nou cu orașele siciliene patronate de Mafia, nici pe cei din Valea Rece.

Dar văd că primarul Soós Zoltán este gata să arate cu degetul în două direcții. Mai întâi, spre Guvern. Pentru că Bugetul de Stat a fost aprobat cu întârziere. Iar orașul, spune primarul, în acest context nu putea angaja cheltuieli… Hai, no! Chiar?! Dar, totuși, până acum două săptămâni s-a plătit, nu-i așa?! Și buget nu era. Dar, să revin… De vină pentru circul cu gunoiul stradal de la Târgu Mureș sunt „ăia de la București”… Deci, inclusiv UDMR. Ați înțeles? Da, UDMR, cei care l-au făcut primar pe Soós când au cerut Bisericilor istorice maghiare să îl voteze, au mare parte din vină…

Asta înțeleg eu din primul deget întins de primar pentru a găsi vinovații. Apoi, mai este un vinovat. Viceprimarul PSD Claudiu Moldovan care nu a lansat licitația pentru un operator care să se ocupe de salubrizarea stradală. Asta în perioada când primarul a fost suspendat… Atunci a fost însă un viceprimar cu atribuții de primar și orașul a avut și administrator public… Deci nici ăștia nu și-au făcut treaba?! Soós îi pune la colț și le taie aripile pentru o posibilă viitoare candidatură la fotoliul de primar?

Păi nu?! Dacă din cauza lor am ajuns cu gunoiul pe străzi din nou, e clar că nu sunt buni de nimic, pare a zice edilul care, revenit în Primărie a pus șaua pe cal și a pornit să liciteze, folosindu-se de administratorul public, dar fără a reuși să ajungă la finish la timp, astfel că astăzi se desemnează un operator din pix. Până o fi gata licitația… Un ales local care ar avea ceva interese pe lângă operatorul de salubrizare care a făcut curățenie în Târgu Mureș până acum este și el luat în colimator de primar.

Pentru că omul a făcut lobby în CL pentru operatorul local, iar acum primarul zice că ar fi în conflict de interese sau chiar în incompatibilitate. Însă alesul cu pricina nu a dat un vot pentru firma cu pricina. Pentru că nu a avut prilejul? Nu contează. Nu a dat vot, doar a dat din gură și a susținut că ar fi de preferat să ne facem singuri curat în ogradă și pentru asta să îi plătim pe cei de aici.

A susținut doar ideea că operatorul local putea fi folosit mai departe sau, mai simplu, că nu putea fi trecut cu vederea în procedura de atribuire fără publicare a unui contract în regim de urgență în condițiile în care dispune de logistică și e, practic, în teren de atâta vreme.

Dar, primarul a găsit al doilea acar Păun și asta pentru că alesul cu pricina a intrat de ani buni într-o zonă în care este cunoscut și recunoscut drept „Gică contra”, iar poziționările sale au ajuns să fie adesea citite la capitolul „divertisment local”. Într-un fel, a ajuns omul un fel de Petrică din povestea „Petrică și lupul”, iar Soós mizează pe faptul că sunt prea puțini cei care îl mai iau în seamă.

Însă atacul a devenit destul de virulent prin evidențierea unui posibil conflict de interese al alesului local, „placă” folosită în urmă cu câțiva ani și de celebra Ionela Ciotlăuș, la un moment dat sfătuitorul oficial al lui Soós Zoltán, după ce alesul cu pricina a scris pe pagina sa de facebook următoarele:

„Ce vedeți cu ocazia acestor sărbători religioase ca mizerie în spațiul public se datorează exclusiv celor de mai sus, care le-au permis celor din gașca executivă a lui Soós să aducă intenționat mizeria în spațiul public, deoarece trebuie să acorde vreo 40–70 de milioane de lei pentru un an de zile firmei din afara județului Mureș, care se spune că, prin influența celor ce dețin firma, l-a scăpat pe Soós de dosarul de la DNA și a reușit să desființeze biroul DNA Mureș și să îl mute la Cluj”. O afirmație însă mult mai dură și o acuzație mult mai gravă decât un posibil conflict de interese al unui ales local.

Iar semnele de întrebare sunt cu atât mai mari cu cât scandalul gunoiului l-a pus deja pe Soós Zoltán în conflict cu UDMR și în vârful unei piramide din care, cel puțin la prima vedere, edilul pare gata să facă orice pentru a scoate din joc un competitor sau pe altul și nu pentru a-l găsi pe cel mai bun și mai ieftin pentru binele și bugetul orașului. O afirmație și o acuzație care necesită nu doar explicații din partea edilului, ci, după părerea mea, și verificări ample din partea organelor de anchetă.

Pentru că, dacă este adevărat, măcar în parte, dacă edilul este sub comanda unor grupuri de influență, așa cum insinuează alesul local, asemănarea cu faimoasa regiune italiană devine periculoasă. Iar dacă acuzațiile și afirmațiile sunt fără fundament, cei care le-au adus în spațiul public trebuie, la rându-le, să plătească. Penal, financiar, oricum. Pentru că în joc nu e doar imaginea și credibilitatea unor oameni, sunt Bugetul local și Sănătatea publică. Până atunci însă circul pe Pocloș va continua.

Primarul nu locuiește în oraș, nu e deranjat de gunoaie, iar, din când în când, cineva mai trece și mai adună din „gozul cotidian” pentru care noi, contribuabilii, plătim, fie se ridică, fie nu… Scena rămâne deschisă, iar actorii și regizorii de la Național, proaspăt laureați în cadrul galei UNITER, nu se vor bucura nici măcar pe sfert de atenția care le va fi acordată pe mai departe circarilor aleși să joace după bunul plac banul comunității. Părerea mea.

Citeşte şi