Festivitatea de absolvire a promoției 2026 a Liceului Romano-Catolic din Târgu Mureș a avut loc miercuri, într-un cadru solemn, evenimentul debutând cu o slujbă religioasă oficiată în Biserica Romano-Catolică „Sfântul Ioan Botezătorul” din centrul municipiului, în prezenţa ambasadorului extraordinar și plenipotențiar al Ungariei în România este E.S. doamna Katalin Kissné Hlatki.
În acest an au absolvit 82 de elevi, repartizați în trei clase: Teologie Romano-Catolică – Engleză intensiv, Științe ale Naturii – Engleză/Germană intensiv și Științe Sociale – Engleză/Germană intensiv.

Ceremonia a reunit elevi, profesori, părinți și reprezentanți ai comunității catolice, marcând încheierea unei etape importante din parcursul educațional al tinerilor. Liceul Romano-Catolic din Târgu Mureș rămâne una dintre cele mai controversate din ultimul deceniu. Reînființarea sa a generat numeroase dispute juridice și politice, după ce vechea formă de organizare a fost anulată în instanță în anul 2022. Începând cu anul școlar 2025-2026, unitatea funcționează din nou cu personalitate juridică proprie, în baza unui ordin al Ministerului Educației și a hotărârilor adoptate de autoritățile locale.

Pe panoul promoției 2026 stă scris mesajul „Ne revedem în 2036”, promisiunea unei viitoare întâlniri peste zece ani, când actualii absolvenți vor reveni la școala care le-a marcat anii adolescenței.
Vezi și: Protest la Tribunalul Mureș: activitatea instanței, suspendată parțial între 2 și 5 iunie




