BASCHET BC Mureș, a doua victorie

În fine, după trei înfrângeri consecutive, a venit și victoria, a doua, obținută de echipa BC Mureș în etapa a 6-a a Ligii Naționale de baschet masculin. Dar în fața cărei formații? A unei nou-promovate cu 0 (zero) la capitolul reușite, numită Universitatea Cluj-Napoca. Întâlnirea dintre ele a avut loc vineri, 7 noiembrie, în Sala Sporturilor din Târgu-Mureș, primul sfert încheindu-se la „mustață" - 21-20 - în favoarea jucătorilor târgumureșeni. Cu 31-19 se încheie sfertul al doilea, cel mai animat, iar al treilea revine tot „tigrilor", cu 26-18. Al patrulea este câștigat de clujeni, cu 29-27. O victorie fără glorie, dar, totuși, o victorie care-i duce pe baschetbaliștii târgumureșeni pe locul 9 cu 7 puncte. Scorul final al partidei dintre BC Mureș - Universitatea Cluj-Napoca fost 105-86 (21-20, 31-19, 26-18, 27-29). Pentru BC Mureș au punctat Sinadinovic 24, Adamovic 21(3x3), Peciukas 15 (2), Barro 14, Căpușan 13, Ivanovic 10, Polyak 5 (1), Ceskovic(3). Pe data de 15 noiembrie, BC Mureș va juca la Ploiești cu CSU Asesoft, campioana en titre.