HANDBAL - SC Mureșul se pierde pe final de joc la Constanța!

Duminică, 18 ianuarie, formația SC Mureșul Târgu-Mureș a pierdut confruntarea din deplasare cu CSU Neptun Constanța, scor 27-24 (14-12). Partida a contat pentru etapa a 15-a, Liga Mureșencele au avut un start bun de joc, conducând cu 3-1, dar gazdele cu Andreea Enescu în plină formă au intrat cu avantaj la vestiare după prima repriză, 14-12. În partea a doua a jocului constănțencele își măresc avantajul după câteva minute, însă SC Mureșul revine în meci, iar în minutul 43, elevele lui Gheorghe Covaciu preiau conducerea cu 20-19. Gazdele nu se culcă pe o ureche și în final obțin toate punctele puse în joc, scor final 27-24 pentru CSU Neptun. Jucătoarea Andreea Enescu (CSU Neptun Constanța) a înscris cele mai multe goluri, respectiv 11. Pentru SC Mureșul Târgu-Mureș au evoluat Comșa, Diaconu (portari), Klimek - 8 goluri, Serediuc - 6, Mrkic - 4, Bucin - 4, Deac - 1, Lazăr - 1, Șunea, Nagy, Avădanei și Grigore. În următoarea etapă, a 16-a, echipa SC Mureșul va întâlni, în Sala Sporturilor din Târgu-Mureș, formația HC Zalău. Meciul se va disputa duminică, 25 ianuarie.