C.S. „Tiger Budo" Târgu-Mureș, la Campionatul Național de karate Kyokushin

Sâmbătă, 28 februarie, a avut loc, la Târgu-Mureș, Campionatul Național de Karate Kyokushin Seniori și Juniori, reunind mai mult de 150 de practicanți ai acestei arte și aproximativ 20 de cluburi din țară. Cei 24 de sportivi de la C.S. „Tiger Budo" Târgu-Mureș, antrenați de Sensei Traian Dumbrăvean 3 DAN au obținut la cele două probe ale competiției un număr de 25 de medalii. Competiția s-a desfășurat tip turneu, concurenții fiind nevoiți să lupte cu toți adversarii de la categoria respectivă de greutate.

La categoria juniori feminin, Daria Vodă a ocupat prima treaptă a podiumului, atât la kata, cât și la kumite. Norbert Szabo, la juniori masculin (-55 kg), este ocupantul locului II la kumite și locul III la kata, iar Roland Ioan, la aceeași categorie de greutate, a ocupat a treia poziție a clasamentului. Paul Pop (-65 kg), antrenat de Sempai Cătălin Fogarasi, este vicecampion la categoria sa. Tot locul II l-a ocupat și Raul Călugăr la categoria +75 kg. Campionul național de la categoria - 75 kg este sportivul Alin Moga care a obținut, de asemenea, medalia de argint la proba de kata. La seniori feminin categoria B, la proba de kata locurile II și III au fost obținute de Annamaria Căbuz, respectiv Corina Hațegan, locul IV revenindu-i Andreei Căbuz, iar locul V Cameliei Ștefan. La proba de kumite, categoria - 55 kg, podiumul a fost dominat de sportivele de la Tiger Budo, locul I fiind revendicat de Camelia Ștefan, locul II de Andrea Căbuz și locul III de Annamaria Căbuz și Alexandrina Cocan. La categoria de greutate -65kg/+ 65 kg, locul I a fost ocupat de Corina Hațegan, locul II de Petruța Aruncutean, iar locurile III și V fiind adjudecate de Nicoleta Cătană, respectiv Amalia Cozma. La categoria A, seniori feminin, locul I la -55 kg a fost ocupat de Anca Oltean și la categoria - 65 kg locul I fiind ocupat de Alina Bogdan care s-a situat, de asemenea, pe poziția V a clasamentului la proba de kata, iar locul III, la aceeași categorie, Tatiana Bihari a obținut medalia de bronz. Anda Pop s-a situat pe treapta a III-a a podiumului la kata, urmată fiind de Paula Pop cu locul IV și Luminița Pogăcean, locul VI. Poziția a treia a podiumului la seniori masculin a fost ocupată de sportivul Alin Sînmărtean (-70 kg) ocupând totodată și locul IV în clasamentul probei de kata. Jandarmeria Mureșeană, unul dintre colaboratorii implicați în organizarea competiției, a fost reprezentată de sg. maj. Andrei Mesaroș cu locul V la categoria -80 kg, sg. maj. Ionuț Hazaparu ocupând locul II la categoria -90 kg, iar plt. maj. Nedeșian Claudiu locul III la aceeași categorie de greutate. Clubul Tiger Budo le mulțumește sponsorilor „Socom Textila", domnilor Tanaszi Arpad, Florin Socaciu, Tordai Levente, Sempai Dorin Diță 1 DAN, Sempai Codruț țintă, Cristinei Rusu, Smurd Târgu Mureș, Jandarmeriei Mureș, cât și tuturor celor care au participat la buna desfășurare a competiției. Marii sportivi spun că trofeele adună praf, dar amintirea participării durează o viață.