ASA Târgu-Mureș - Concordia 1-0. „Roș-albaștrii" păstrează primul loc în Liga 1

Formația ASA Târgu-Mureș a învins cu 1-0 pe Concordia Chiajna, în etapa a 3-a a Ligii 1, unicul gol al meciului fiind înscris de Mircea Axente, în minutul 51, după o pasă trimisă de Hanca. A fost o victorie muncită, în fața unei echipe bine organizată, muncitoare. Prima ocazie a meciului aparține oaspeților, în chiar primul minut. Constantinescu primește o pasă printre fundașii centrali și șutează, fără preluare, pe lângă poartă. În minutul 23, în urma unui corner, Ivan Gonzalez reia cu capul, dar mingea lovește bara. Ndoye are și el șansa golului, dar șutul său din alergare este scos de lângă bară de portarul Chiajnei. Cu rezultatul de 0-0 se intră la cabine. Hanca intră la pauză și are rol decisiv în stabilirea învingătoarei. În minutul 51, trimite o pasă excelentă pe culoar, iar Axente pătrunde decisiv și înscrie cu un șut plasat: 1-0. Oaspeții rămân în 10 în minutul 73, Marian Marin primind al 2-lea cartonaș galben. Până la final, Manolov are cea mai importantă șansă, reluarea sa fiind reținută de portar. Rezultat final, ASA - Chiajna 1-0 și echipa pregătită de Vasile Miriuță continuă parcursul excelent din debutul de campionat. Pentru roș-albaștrii au evoluat: Stăncioiu - Golanski, Bejan, Ivan Gonzalez, Balic - Ndoye, Gorobsov - Louis Pedro (46-Hanca), Brandan (64-Manolov), Jazvic - Axente (78-Ruben Jurado). În etepa a IV-a, ASA va juca tot pe teren propriu cu CSU Craiova, duminică de la ora 21.00. Până atunci, joi, 30 iulie, pe Trans-Sil, „roș-albaștrii" vor întâlni formația St. Etienne, într-un meci din turul 3 al UEFA Europa League.