Date statistice prezentate de site-ul uefa.com după optimile de finală

Cele mai prolifice perioade în care s-a marcat la EURO 2016 sunt 31-45, 46-60 şi 76-90, în fiecare interval marcându-se câte 16 goluri.10 goluri din totalul de 88 s-au înscris după minutul 90 şi tot 10 în primele 10 minute. Hannes Halldorsson (23) este portarul cu cele mai multe intervenţii la EURO 2016. Belgia este echipa cu cele mai multe şuturi expediate (84), urmată, dintre echipele calificate în sferturi, de Germania (78). Belgia este echipa cu cel mai mare număr de şuturi pe poartă expediate (31), urmată de Germania (28) şi Portugalia (24). Franţa a trimis de 5 ori balonul în bară. Germania (2330) este echipa rămasă în turneu cu cel mai mare număr de pase complete, urmată de Portugalia (1835). Islanda (654) este echipa cu cel mai mic număr de pase complete dintre toate cele 24 de formaţii participante, asta deşi a jucat un meci în plus faţă de echipele deja eliminate. Germania (91%) şi Portugalia (88%) sunt echipele rămase în competiţie cu cel mai bun procent de pase complete. Germania (64%) este echipa cu cea mai bună posesie la EURO 2016, ea fiind urmată de trei echipe care au părăsit competiţia şi mai apoi vine Portugalia (56%). Islanda (35%) este echipa cu cea mai slabă posesie de la turneul final. Belgia (33) este formaţia cu cele mai multe cornere executate, dintre echipele rămase în turneu. Islanda (10) este echipa rămasă în turneu cu cele mai puţine cornere executate. Portugalia (11) este formaţia rămasă în turneu cu cele mai puţine cornere acordate oponenţilor.

Islanda (30) este echipa rămasă în competiţie cu cele mai multe cornere acordate adversarilor. Portugalia (13) este echipa rămasă în competiţie surprinsă cel mai des în offside. Italia (68) şi Portugalia (60) sunt formaţiile care au faultat cel mai mult la EURO 2016. Franţa (40) este formaţia rămasă în turneu care a comis cele mai puţine faulturi. Polonia (62) este gruparea care a suferit cele mai multe faulturi, ea fiind devansată la acest capitol doar de eliminata echipă a Croaţiei. Italia (13) este echipa cea mai avertizată la acest turneu, urmată fiind de Ungaria (12) şi Islanda (11). Nicio echipă ajunsă între primele 8 n-a avut vreun jucător eliminat. Eden Hazard (3) este jucătorul cu cele mai multe pase decisive, urmat fiind de Cristiano Ronaldo (2) şi Aaron Ramsey (2). Gareth Bale, Antoine Griezmann şi Alvaro Morata sunt golgheterii turneului până în prezent, fiecare cu câte 3 goluri. Gareth Bale (12) este singurul jucător de la EURO 2016 care a expediat mai mult de zece şuturi pe cadrul porţilor adverse. Toni Kroos (417) este jucătorul cu cele mai multe pase complete, colegul său Jerome Boateng (259) fiind următorul la acest capitol, dintre toţi jucătorii rămaşi în turneu. Aron Gunnarsson (12) este jucătorul rămas în turneu care a efectuat cele mai multe faulturi. Robert Lewandowski (16) este cel mai faultat jucător de la EURO 2016.