CU FRAȚII MICLEA TITULARI, ROMÂNIA PIERDE FINALA DE LA ORDU

România încheie pe locul secund turneul Masters destinat veteranilor disputat în perioada 2-6 octombrie în localitatea turcă Ordu, la care au mai participat selecționatele similare ale Bulgariei, Moldovei și țara gazdă, Turcia. Dacă în prima partidă disputată la acest turneu, vineri, 4 octombrie, selecționata pregătită de antrenorul Stelian Carabaș a surclasat naționala Bulgariei cu scorul de 8-1, dintre care trei reușite de târgumureșeanul Romulus Miclea, în finala competiției disputată duminică, 6 octombrie, împotriva Moldovei, a trebuit să se recunoască învinsă cu scorul de 3-6. Pe fondul evoluțiilor excelente din partida cu Bulgaria, selecționerul nostru i-a trimis în teren titulari pe frați Miclea alături de Coșa Gabriel, Beceru Tiberiu, Păsată Nicea, Chelariu Gabriel, Marius Mitu, Ionuț Pârvu, Stere Mihai, Mozacu Ciprian și Ciobanu Ștefan. Cu moldovenii mai curajoși în atac, minutul 11 aduce primul atac consistent al tricolorilor, când la o cădere în careul moldovean, arbitri indică faptul că jocul poate continua. Moldovenii au prima ocazie consistentă în minutul 13, urmată de un atac spectaculos cu Romulus Miclea în post de coordonator. Vecinii de peste Prut deschid scorul la o fază ce nu anunța nimic de pe partea stângă a apărării noastre. Diferența se mărește în minutul 26, când la un atac de pe partea stânga, Darius Miclea face un marcaj mai larg adversarului și îi permite să înscrie pentru 0-2. La acest scor, moldovenii au o lovitură de colț care nu anunța nimic periculos, arbitrul partidei oferă direct cartonaș roșu unuia din jucătorii românii, astfel moldovenii au o misiune ușoară până la finalul confruntării și înscrie până la pauză încă o dată pe fondul unei ieșiri eronate a apărării noastre. Repriza secundă consemnează schimbarea lui Romulus Miclea în ofensiva României în minutul 53 la scorul de 1-4, moment din care nu am mai contat în atac notabil. Până la final, moldovenii reduc din intensitatea atacurilor sale, oferind șansa României de a reveni pe tabelă, însă cu toate acestea partida se încheie cu scorul de 3-6 pentru moldoveni și cu Darius Miclea schimbat în minutul 89. Lăsând deoparte rezultatul finalei, băieții merită să fie felicitați pentru efortul depus de a reprezenta România cu mândrie la acest turneu și la această vârstă pe care o au și, de ce nu, să le ofere și lor Federația Română de Fotbal un rând de echipamente de joc identice cu cele ale naționalelor noastre reprezentate de sportivi profesioniști de sub tutela acestei entități! “Despre finală, din păcate multe nu sunt de spus, ținând cont că am jucat cu Moldova, care este participantă an de an, se cunosc de mult timp și joacă tot timpul finala sau semifinala, iar noi ne-am adunat din toate părțile țării fără să ne cunoaștem sau să facem măcar vreun antrenament împreună. Pe lângă asta am rămas și în 10 oameni din prima repriză, iar oboseala și-a spus cuvântul. Una peste alta, a fost un turneu reușit pentru noi ținând cont că e prima noastră participare în această formulă și am jucat finala. Mă bucur că am avut șansa și ocazia să joc la echipa națională a României în finală chiar cu numărul 10 pe spate și sper că am făcut-o cu brio și, de ce nu, să mai fiu convocat dacă merit”, a declarat mezinul familiei Miclea, Romulus.