ARMENIA - ROMÂNIA 3-2 NICI NIȚĂ NU A MAI PUTUT SALVA NAȚIONALA!

Meci nebun la Erevan! România a condus până în minutul 86, însă tricolorii au plecat fără niciun punct din Armenia. Gazdele s-au impus, scor 3-2, iar Mondialul din Qatar este tot mai departe de echipa națională a lui Mirel Rădoi. În primul act, gazdele au avut cele mai mari ocazii prin Barsegyan, dar de fiecare dată Florin Niță a intervenit providențial și a păstrat intactă plasa porții. Nicolae Stanciu l-a pus la încercare în trei rânduri pe goalkeeper-ul Armeniei, însă Yurchenko a fost la post, iar scorul pauzei a fost alb, 0-0. După revenirea de la cabine, tot armenii au fost mai periculoși. Intrat la pauză, Shaghoyan a ratat o ocazie imensă în minutul 51, iar 5 minute mai târziu, s-a produs deschiderea de scor. Spertsyan, un alt fotbalist introdus în minutul 46, a înscris cu un șut din marginea careului, deviat decisiv de Alin Toșca. Florin Niță a mai salvat o dată România înainte ca Alexandru Cicâldău să restabilească egalitatea din câțiva metri, după o pasă a coechipierului său de la Universitatea Craiova, Nicușor Bancu, în minutul 62. Zece minute mai târziu a venit și a doua reușită a lui Cicâldău. Mijlocașul din Bănie a reluat excelent cu capul o centrare foarte bună a aceluiași Bancu. În minutul 77, George Pușcaș a văzut cartonașul roșu direct, în urma unei intrări dure la mijlocul terenului. Minutul 86 a a adus egalarea Armeniei. Căpitanul Haroyan nu i-a lăsat nicio șansă lui Niță, din doar câțiva metri, însă pe reluări s-a văzut că fundașul armean era în poziție de ofsaid. Pentru ca dezastrul să fie complet, Crețu, care l-a înlocuit pe Cicâldău cu doar câteva zeci de secunde înainte, a comis un fault în propriul careu, iar centralul leton Treimanis a arătat imediat punctul cu var. Barsegyan a transformat cu siguranță, iar Armenia are punctaj maxim după primele trei runde din preliminariile CM 2022. Cu doar trei puncte în trei meciuri, România se îndepărtează de visul de a se califica la un Campionat Mondial după 24 de ani. Tricolorii ocupă poziția a patra în Grupa J.

NIVELUL DE STRES CREȘTE FOARTE MULT!” ADI VASILE PREFAȚEAZĂ MECIUL CSM - CSKA MOSCOVA

Antrenorul echipei de handbal feminin CSM București, Adrian Vasile, a declarat, miercuri, că este foarte important ca formația sa să înceapă cu o victorie dublă cu CSKA Moscova din sferturile de finală ale Ligii Campionilor pentru a-și crește șansele de calificare în Final Four-ul competiției. CSM București întâlnește, sâmbătă, de la ora 17.00, în Sala Polivalentă din Capitală, formația rusă CSKA Moscova, într-o partidă contând pentru prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor. Meciul retur este programat la Moscova, în 11 aprilie. “Este cea mai importantă săptămână din ultimele două sezoane. Avem ocazia să jucăm acest sfert de finală și să ajungem în Final Four, este testul nostru. Mă văd în Final Four, m-am vizualizat acolo de la începutul sezonului, am muncit din prima zi pentru asta. A fost ținta noastră și suntem bucuroși că acum avem șansa să jucăm pentru calificarea în Final Four. În perioada asta, acel avantaj pe care îl puteai avea jucând al doilea meci pe teren propriu, s-a mai egalizat. Este foarte important să începem acasă cu un meci foarte bun și o victorie, pentru ca apoi să mergem în Rusia și să câștigăm acolo. Nu se poate decide nimic după primul meci. Este o fază a competiției în care inclusiv nivelul de stres crește foarte mult, cred că fiecare minut va conta și această calificare se va juca în fiecare minut”, a afirmat Vasile. Tehnicianul a menționat că atingerea fazei sferturilor de finală de către CSKA Moscova la prima participare în Liga Campionilor nu este o surpriză. “Nu este o surpriză că ȚSKA a ajuns aici, au jucătoare cu multă experiență, inclusiv la echipa națională, sunt campioane olimpice. Jucătoarele de la linia de 9 metri sunt bune individual, cu aruncări din săritură, de la șold, din alergare”, a explicat Adrian Vasile. Handbalista Elizabeth Omoregie a afirmat la rândul ei că CSM trebuie să demonstreze pe teren că merită să se califice la turneul Final4. “Acesta este visul meu de când am venit la CSM. Știm ce s-a întâmplat sezonul trecut și în anii din urmă... Sigur, nu este doar obiectivul meu, doar că pentru mine ar fi ceva special având în vedere că aș fi în Final4 pentru prima dată. Însă mai avem până acolo, întâi trebuie să demonstrăm că merităm să ajungem în Final4. Toate cele patru echipe care ajung în acel punct au șanse să câștige competiția. Este vorba și de noroc, și de ziua pe care o prinzi acolo... Oricine poate câștiga, dar întâi să trecem noi cu bine peste aceste două meciuri cu CSKA și vedem apoi ce se va întâmpla. Am fost la echipa națională și nu am avut meciuri cu miză, doar amicale, și cât am stat acolo m-am gândit mult la aceste meciuri și la cât de importantă este această perioadă de final a sezonului. Chiar m-am gândit mult la aceste două meciuri”, a spus Omoregie. “Echipa lor este în mare măsură formată din jucătoare din Rusia, multe dintre ele joacă în echipa națională, au calități individuale foarte bune, formează un grup puternic. Sunt pentru prima dată în Liga Campionilor și este normal să aibă ambiții mari. Normal, obiectivul oricărei formații este să ajungă în Final4. Ele își merită locul în sferturile de finală și cu siguranță vom avea un meci dificil”, a adăugat Omoregie.

JOCUL DIN ARMENIA ÎL ÎNGRIJOREAZĂ PE RĂDOI: AM EMOȚII ȘI PENTRU PARTIDA CONTRA LIECHTENSTEINULUI”

Mirel Rădoi s-a arătat dezamăgit de prestația elevilor săi după înfrângerea din Armenia, scor 3-2. România a ajuns, astfel, la șase puncte în spatele armenilor, după trei etape. Jocul de la Erevan îl îngrijorează pe selecționerul României, care spune că are emoții și pentru partida cu Liechtenstein, care va avea loc pe 5 septembrie. După meci, Rădoi a vorbit inclusiv despre posibilitatea de a demisiona de la națională. “Ceea ce mă pune pe gânduri și este un semnal de alarmă este că sunt două partide în care, din punct de vedere mental, trebuia să arătăm altfel. Mă refer la partida cu Islanda și la partida din seara asta, cu Armenia. Dacă reușeam să câștigăm eram pe locul doi. Noi nu am jucat acum, practic și teoretic, cu cea mai slabă echipă din grupă. Cum le-am spus și băieților, am emoții și pentru partida contra Liechtensteinului. Știam lucrurile pe care le fac, nu sunt lucruri complicate, am discutat cum să-i închidem și nu am putut să reacționăm. De asta spun că pentru mine este un semnal mare de alarmă. Chiar și așa le-am spus să stăm în două linii de patru și Claudiu în fața lor, să încercăm să avem o posesie, pentru că ei vor încerca să vină peste noi și vom putea profita de spații prin intrarea lui Mihăilă. L-am introdus pe Crețu ca să închidem puțin jocul, nu ne-a ieșit. Spun că este un semnal mare de alarmă către noi și trebuie să ne gândim foarte bine ce trebuie să facem pe viitor”, a spus Rădoi, la finalul partidei cu Armenia.

ASTA NE ESTE VALOAREA”. HELMUT DUCKADAM, DUPĂ MECIURILE ROMÂNIEI CU GERMANIA DE LA U21 ȘI NAȚIONALA MARE

Helmut Duckadam a tras concluzii după cele două meciuri cu Germania, de la naționala mare și de la reprezentativa U21. Selecționata de tineret a încheiat la egalitate cu Germania U21, scor 0-0, și a ratat calificarea în sferturile Campionatului European, în timp ce naționala mare a pierdut la limită în fața nemților, scor 0-1. “Pe undeva, asta ne este valoarea, diferențele sunt evidente. Cu siguranță noi ne bucurăm pentru rezultatul de egalitate, ne bucurăm pentru acest lucru. Nu putem spune că Vlad a avut de apărat așa de multe șuturi periculoase cum a avut Niță, dar ocazii au fost. Bara și penalty-ul, care a fost tot bară. Mie mi-a plăcut, pentru că am jucat cu Germania. Nu mi-a plăcut jocul tineretului cu Ungaria”, a spus Duckadam, în cadrul emisiunii Fotbal Club. “Tricolorii mici” au fost neînvinși la turneul final din Ungaria și Slovenia, dar jocul rezultatelor a făcut ca Olanda U21 și Germania U21 să meargă mai departe. Verdictul nemților de la Kicker: Germania U21 a avut cele mai mari ocazii și ar fi meritat să câștige, dar a tremurat până la final pentru egalul care o duce în sferturi, alături de Olanda U21. “Germania U21 este în sferturile de finală de la EURO, după 0-0 cu România U21. Într-un meci extrem de intens și cu mult efort fizic, Germania a avut cele mai mari ocazii, dar le-a irosit pe toate și a tremurat până la final. Selecționerul României, Adrian Mutu (fost jucător la Chelsea și Juventus, printre altele) nu a putut alinia cel mai bun 11, căpitanul Marin și Ganea fiind indisponibili, din cauza suspendărilor”, au scris cei de la Kicker, după România U21 - Germania U21 0-0.

CE SCRIE PRESA DE LA EREVAN DUPĂ ARMENIA - ROMÂNIA 3-2

România a fost învinsă de Armenia, scor 2-3, iar presa de la Erevan a avut numai cuvinte de laudă pentru jucătorii antrenați de Joaquin Caparros. Armenia are 9 puncte după primele trei etape din preliminariile CM 2022, iar rezultate înregistrate sub comanda noului selecționer sunt de-a dreptul impresionante: “Victorie fantastică! Naționala Armeniei a reușit să învingă și România. Echipa noastră s-a aruncat în atac încă din debutul partidei, dar românii ne-au neutralizat acțiunile. Joaquin Caparros a făcut trei schimbări la pauză, iar Armenia a fost și mai activă după pauză. Barseghyan a transformat cu mult calm lovitura de la 11 metri din final și a dus scorul la 3-2. După trei jocuri, Armenia are punctaj maxim! Doar patru echipe au punctaj maxim după primele trei etape din preliminariile CM 2022: Armenia, Anglia, Danemarca și Italia. Victoria cu România este cu adevărat una fantastică”, au scris jurnaliștii de la Arm Sport.