David Popovici, primele medalii din 2023!

David Popovici a câștigat primele două medalii în acest an: aur la 50 de metri liber și 100 de metri spate, la Campionatul Național de înot de la Otopeni. David Popovici, cel mai bun înotător al lumii în 2022, a câștigat, miercuri, 5 aprilie, medalia de aur în proba de 50 de metri liber din cadrul Campionatului Național de înot pentru seniori, tineret și juniori. Popovici a fost cronometrat cu timpul 22.62. Pe locul doi s-a clasat Constantin George Alexandru Stoica (22.96), iar pe trei a terminat Patrick Sebastian Dinu (23.31). La a doua probă la care a cucerit aurul, cea de 100 de metri spate, David Popovici a fost cronometrat cu timpul 54.74. Pe locul doi s-a clasat Denis Laurean Popescu (55.05), iar pe trei a terminat Robert Andrei Badea (58.89).