Liga I de futsal, etapa a treia. CSM Tg. Mureș pierde pe teren propriu

Ultimele jocuri ale rundei a 3-a din Liga I de futsal s-au disputat luni, 25 septembrie: derby-ul CSM Deva - CS United Galați 4-4, CFR 1933 Timișoara - CS Luceafărul Buzău 4-1. Tot luni, Echipa CSM Tg. Mureș, recent promovată în Liga1 la futsal, a întâlnit cealaltă promovată, Mausoleul din Mărășești. Băieții, antrenați de către Cosmin Gherman, au început mai timorați partida, presați și de publicul numeros sosit în Sala Sporturilor “Simon Ladislau” din Tg. Mureș, dar tracul debutului pe teren propriu a trecut odată cu trecerea minutelor. Echipa târgumureșeană a început să joace mai stabil, au venit și ocaziile, iar la una dintre ele, Norbert Barbocz a reușit să deschidă scorul și a plecat la vestiare în avantaj. În repriza secundă, oaspeții au reușit să puncteze de mai multe ori și au învins în final cu 5-1. Următorul meci, CSM Tg. Mureș îl va disputa la mijlocul lunii octombrie, la Buzău. Etapa a debutat sâmbătă, 23 septembrie, cu meciul Sepsi SIC Sfântu Gheorghe - ACS West Deva, scor 14-2, iar duminică, 24 septembrie, a avut loc partida FK Odorheiu Secuiesc - Șoimii Șimand, rezultat 14-2. În fruntea ierarhiei se menține Sepsi SIC Sfântu Gheorghe (cu 9 puncte), urmată de CFR 1933 Timișoara (tot cu 9 puncte) și CSM Deva (cu 7 puncte). FK Odorheiu Secuiesc ocupă locul 4 (cu 6 puncte), iar CSM Tg. Mureș a rămas pe treapta a 8-a (fără niciun punct).