CASA DE CULTURA A STUDENTILOR TARGU-MURES

Festivalul National
Studentesc de Dans Duete
"Pasi in 2�

Casa de Cultura a Studentilor Targu-Mures a organizat, in perioada
24 - 26 mai 2013, Festivalul National Studentesc de Dans Duete "Pasi
in 2�, editia a VIII-a.

Concursul s-a desfasurat pe urmatoarele genuri: contemporan,
folclor international, show revue, street dance, tango argentinian,
salsa si inedit (robotic, rock and roll acrobatic, west coast swing).
Festivalul s-a bucurat de participarea trupelor de dans din casele
de cultura studentesti din tara (Brasov, Cluj-Napoca, Petrosani,
Bucuresti, Iasi, Timisoara, Craiova si Targu-Mures).

In prima zi a festivalului s-a desfasurat concursul, urmat in a doua zi
de decernarea premiilor si Spectacolul de Gala. Pe scena au dansat
membrii trupelor Romafest, Dance Art, King Salsa, Putin Stil, Rondo
Dance, M.S.B si Ioana Ispas (Dansul Viorilor Reghin), Duada Rusu si
duetul Tataru Diana si Pap Krisztian.

In urma deliberarii, juriul, format din: PRAJA MUSCAN LUMINITA �
presedinte, SELYEM ILDIKO, SOMODI KATALIN, MOLDOVAN MONICA,
STOICA ALEXANDRU, MATEA EMIL � secretar, la a VIII-a editie a
Festivalului National Studentesc Dans DUETE "Pasi in 2�, desfasurat
in perioada 24-26 mai 2013, a acordat urmatoarele premii:

1. Genul CONTEMPORAN:

PREMIUL I - Trupa EXOTIC DREAMS � Brasov "Speed Fire�

PREMIUL II - Trupa MATRIX - Timisoara "The Birds�

PREMIUL III - Trupa X-TAZY - Cluj Napoca "Always there�

2. Genul STREET DANCE

PREMIUL I - Trupa JUMP IN � Cluj-Napoca "Cry me a river�

PREMIUL II - Trupa EXOTIC DREAMS � Brasov "Revolution�

PREMIUL III - Ansamblul artistic "Parangul� � Petrosani "Dance evolution�

3. Genul INEDIT

PREMIUL I - Trupa X-TAZY - Cluj-Napoca "History moments�

PREMIUL II -Trupa JUMP IN � Cluj-Napoca "Aggressive me,
aggressive you�

PREMIUL III -Trupa MATRIX - Timisoara "Numb�

4. Genul FOLCLOR INTERNATIONAL

PREMIUL I -Trupa PROVIDANSE - Bucuresti "Once upon a time in India�

PREMIUL II - Trupa THE SKY � Iasi "Belly Dance�

PREMIUL III - Ansamblul artistic "Parangul� � Petrosani
"Carpathian Dance�

5. Genul TANGO ARGENTINIAN

PREMIUL I - Trupa PUTIN STIL - Tg.-Mures "Orgolii�

6. Genul SHOW REVUE

PREMIUL I - Trupa PROVIDANSE - Bucuresti "I won�t dance�

PREMIUL II - Trupa MATRIX - Timisoara "Me and my shadow�

PREMIUL III - Trupa THE SKY � Iasi "Dinamic Story�

7. Genul SALSA

PREMIUL I - Trupa STEP IN 2 SALSA - Brasov "Salsa�

PREMIUL II - Trupa PUTIN STIL � Tg.-Mures "Salsa no limit�

S-au acordat premii in bani, diplome, flori si produse AVON.
Multumim tuturor sponsorilor, partenerilor si colaboratorilor care
ne-au sustinut si ne-au ajutat in buna desfasurare a festivalului.

Ec. ANCA COSTEA,
inspector de specialitate

Lasă un comentariu