Două reprize diferite

Echipa BC Nova Vita Târgu-Mureș a învins sâmbătă, 28 februarie, cu scorul de 69-59 (15-19, 11-19, 21-10, 22-11) formația CS Municipal Satu Mare. Partida a contat pentru etapa a XXVI-a din Liga Națională la Baschet Feminin. Mureșencele au fost conduse la pauză cu 38-26. În repriza secundă, mult mai motivate, elevele lui Ionel Brustur au reușit să întoarcă rezultatul și să obțină o frumoasă victorie. Principala marcatoare a mureșencelor a fost jucătoarea Veshaundra Young cu 27 de puncte. Au mai evoluat pentru BC Nova Vita Târgu-Mureș: Thompson - 15, Joy Mclntire - 15, Meszaros - 9, Chelariu - 3 și Plavitu - 2. Cele mai multe puncte la oaspete au fost reușite de Simons și Ferenczi, ambele jucătoare cu câte 13 puncte.