ASA Târgu-Mureş a câştigat ultimul amical din stagiul de pregătire din Austria

În ultimul meci al cantonamentului din Austria, ASA Târgu-Mureş a învins cu 2-0 pe Mlada Boleslav, locul 4 din Cehia. Golurile au fost înscrise în prima repriză de Marius Constantin, în minutul 14, care a deviat în plasă mingea trimisă din lovitură liberă de Brandan, respectiv Mureşan, în minutul 20, reluare din careu în urma centrării lui Brandan. Înainte de deschiderea scorului, Mureşan putea înscrie un gol de generic, şutul său de la 40 de metri fiind scos în corner de portar. Axente a avut ocazia golului în finalul reprizei, dar a şutat pe lângă poartă. În repriza a II-a, ocaziile de poartă au fost mai puţine, jocul fiind echilibrat. Ruben Jurado putea majora diferenţa în minutul 83, dar a reluat defectuos. Iată şi jucătorii care au evoluat pentru ASA Târgu-Mureş: Stăncioiu - Golanski (62-Gorobsov), M. Constantin, Bejan (46-Frăsinescu), Brandan -  Mureşan, Maftei -  Kortzorg (68-Luis Pedro), Voiculeţ (62-Ruben Jurado), Varga (46-Nicoliţă) - Axente (83-Torres). „Era important să nu ne accidentăm şi să câştigăm meciul. Nu e jocul pe care ni l-am dorit, dar e important că am câştigat. Mai e mult de muncă la echipă. Dacă jucăm ca astăzi, nu vom câştiga în Supercupă. Steaua nu a schimbat foarte mulţi jucători. Le-am văzut meciurile din pregătiri. Ei au avantajul omogenităţii", a afirmat Dan Petrescu, tehnicianul echipei ASA.