La 11 metri de victorie

În minutul 90 al meciului cu Petrolul, disputat aseară pe Trans-Sil, Gabi Mureşan a avut şansa de a înscrie golul victoriei, dar penalty-ul său a fost apărat de Pecanha. Astfel, ASA Târgu-Mureş încheie, din nou, la egalitate un meci pe teren propriu, 1-1, golurile fiind înscrise de Balaur, respectiv Ropotan (11 metri). Meciul a început de la 0-1, Ivan Gonzalez faultându-l în careu pe vârful oaspeţilor, Moussa, iar lovitura de penalitate fiind transformată de Ropotan, cu toată opoziţia lui Stăncioiu. Din acest moment, până la finalul jocului, formaţia noastră a atacat, iar oaspeţii s-au apărat în preajma careului, cu obişnuitele deja trageri de timp, jucătorii de la Petrolul petrecând mai mult timp întinşi pe gazon. Egalarea putea veni în minutul 28, dar reluarea lui Jazvic a fost scoasă de sub transversală de Pecanha. Nou-intratul Axente şi din nou Jazvic au avut şansa golului spre finalul reprizei, dar oaspeţii intră în avantaj la cabine. În minutul 68, la cornerul executat de Brandan, Balaur reia cu capul, fără speranţe pentru poarta adversă: 1-1. Au urmat 20 de minute de presiune, stopate doar de ocazia lui Moussa, respinsă de Stăncioiu de la rădăcina barei. În minutul 81, oaspeţii rămân în 10, Ropotan primind al doilea cartonaş galben în urma unei simulări. Şi bucuria putea să fie maximă în minutul 90. Jazvic este blocat neregulamentar în colţul careului, iar centralul dictează lovitură de la 11 metri. Mureşan însă nu-l învinge pe goalkeeper-ul petrolist şi partida se încheie la egalitate. Vasile Miriuţă i-a folosit pe următorii: Stăncioiu - Golanski, Bejan, I. Gonzalez, Brandan - Gorobsov (62-Balic), Mureşan - Hanca (46-L. Pedro), Romario (30-Axente), Jazvic - R. Costa. În etapa viitoare, ASA va juca în deplasare la Tr. Severin, cu Pandurii. Concordia Chiajna - FC Botoşani 0-0, CSU Craiova - CSMS Iaşi 2-0, Astra Giurgiu - Pandurii Tg. Jiu 1-2, ACS Poli Timişoara - FC Steaua 0-0. Partidele FC Viitorul - FC Voluntari şi Dinamo - CFR Cluj s-au disputat luni (după închiderea ediţiei).