Al treilea podium în acest sezon! România a ocupat locul doi la etapa din Circuitul European de spadă cadeţi feminin echipe de la Grenoble

Oraşul francez Grenoble a găzduit, sâmbătă şi duminică, 21 şi 22 noiembrie, etapa a cincea a Circuitului European de spadă cadeţi feminin, individual şi pe echipe. La startul concursului din Franţa s-au înscris 132 de sportive din 10 ţări. România a fost prezentă la întrecerea de la Grenoble cu şapte sportive, după cum urmează: Bianca Benea (CSM Oradea), Denisa Barosan (CSA Steaua), Zsofia Kato (CS Satu Mare), Zsuzsa Schlier (CSS Târgu-Mureş, foto - a doua din dreapta), Alexandra Predescu (CSA Steaua), Mihaela Leonte (CSS Quarto) şi Maria Găină (CSS Steaua). Cel mai bun rezultat al delegaţiei noastre în cele două zile de concurs a fost obţinut duminică, 22 noiembrie, în proba pe echipe, acolo unde România s-a clasat pe locul doi. Rezultatele echipei României la Grenoble au fost următoarele: grupă - 45-38 cu Franţa 2, 45-21 cu Algeria, 45-32 cu Rusia1; semifinale - 45-31 cu Franţa1; finala mare - 20-24 cu Rusia1. Au participat 8 echipe. Componenţa echipei României a fost următoarea: Bianca Benea, Zsuzsa Schlier, Alexandra Predescu, Denisa Barosan. Pentru România, locul doi de la Grenoble a fost al treilea podium în acest sezon al Circuitului European de cadeţi spadă feminin echipe, după locurile trei de la Klagenfurt şi Heidenheim. În proba individuală, sâmbătă, 21 noiembrie, Zsuzsa Schlier (CSS Târgu-Mureş) s-a clasat pe locul 42. Au tras 132 de sportive. Următoarea etapă din Circuitul European de spadă cadeţi feminin va avea loc la Copenhaga, în perioada 12-13 decembrie.