FC Voluntari - ASA 0-2. Vicecampioana a pus capăt unei serii de 4 meciuri fără victorie în Liga 1

Cristiano Bergodi a câștigat cu ASA Târgu-Mureș primul meci după patru etape. A fost 2-0 în Ștefan cel Mare, contra lui FC Voluntari, iar mureșenii s-au distanțat la 3 puncte de CSMS Iași, în lupta pentru ultimul loc de play-off. Ramiro Costa a fost aproape de gol pentru echipa lui Bergodi după doar două minute, când a trimis cu capul pe direcția lui Balauru. La poarta cealaltă, Mihai Costea nu a avut mai mult noroc în fața lui Stăncioiu. Mureșenii au deschis scorul în minutul 14, după șutul plasat al croatului Jazvic. S-a făcut 2-0 pentru mureșeni peste zece minute. Fost jucător la ASA, Rus l-a faultat în careu pe Axente, iar atacantul ardelenilor a transformat penalty-ul. Până la pauză, Novakovic și Goossens au fost aproape să reducă diferența. La reluare, Pancu a trimis mingea în poartă cu mâna, iar arbitrul George Găman a anulat golul. Gazdele au cerut penalty la o intervenție cu mâna a lui Balic, apoi Mihai Costea nu l-a putut învinge pe Stăncioiu. Portarul oaspeților s-a opus și la execuția lui Rus, iar FC Voluntari - ASA Târgu Mureș s-a încheiat 0-2. După 21 de etape, ASA este la 11 puncte în spatele liderului Astra. ASA va evolua în următorul joc din Liga 1 Orange pe teren propriu, unde va întâlni formația CSMS Iași, vineri, 11 decembrie, de la ora 20.30.

Rezultate consemnate în etapa a 21-a, Liga 1 Orange: CFR Cluj - Concordia Chiajna 0-0, Pandurii Tg. Jiu - FC Botoșani 0-3, ACS Poli Timișoara - FC Viitorul 1-2, CSMS Iași - Astra Giurgiu 1-1, Steaua București - CS Universitatea Craiova 2-0, FC Voluntari - ASA Tg. Mureș 0-2, Petrolul Ploiești - Dinamo București 1-2.