ASA Tg.-Mureș - Concordia Chiajna 0-1. Ilfovenii câștigă după singura fază la poarta lui Stăncioiu

ASA Târgu-Mureș a pierdut și cea de-a 5-a partidă consecutivă în Liga 1 Orange, 0-1 pe Trans-Sil, în fața Concordiei Chiajna. Reușita de 3 puncte a oaspeților a venit în minutul 78, autor Koenders. Emil Săndoi a mutat inspirat în repriza secundă și după doar patru minute de joc, noul intrat, olandezul Koenders a deschis scorul la Târgu-Mureș și a adus a doua victorie din campionat a Concordiei Chiajna. Deși ASA Târgu-Mureș a dominat ambele reprize, ilfovenii au plecat cu cele trei puncte, după singura fază petrecută la poarta lui Stăncioiu. Kuku a ratat deschiderea scorului după primul sfert de oră scurs, șutul său fiind deviat de Albu în corner. Dominarea la poarta Concordiei a continuat pe întreg parcursul primei reprize, Morar irosind cele mai importante ocazii. La reluare, același Kuku a fost la un pas de a deschide scorul, dar Bălgrădean a fost pe poziție și a reținut fără probleme. Nici Raul Costin și Zicu n-au reușit să-l învingă pe goalkeeperul ilfovean. Tehnicianul oaspeților a mutat însă inspirat și l-a introdus pe Koenders în minutul 74. Olandezul a avut nevoie de patru minute pentru a înscrie unicul gol al partidei. În urma unui corner executat de Roșu, Mamele, aflat cu spatele la poartă, nu reușește să reia, dar îi pasează inspirat lui Koenders, care șutează puternic, pe lângă Edi Stăncioiu. Ultimele zece minute n-au mai oferit nicio ocazie importantă, iar Concordia a reușit să lege două victorii consecutiv în clasament. Rămânem fără punct acumulat în acest sezon și etapele trec, iar adversarii cu nume de abia acum urmează. De la venirea la ASA Târgu-Mureș, Dan Alexa nu a reușit decât o victorie, în Cupa Ligii. Penalizați cu șase puncte, ardelenii speră să reușească întâiul succes din campionat în fața Botoșaniului. Pentru ASA au jucat: Stăncioiu - Belu, Cordoș, Dobrosavlevici, G. Matei - R. Costin, Candrea (82-Deaconu) - Kuku, Zicu (82-Feketics), Surdu - V. Morar (57-Alex Ioniță). În următorul meci, ASA va juca în deplasare la Botoșani, luni, 29 august, de la ora 21.00. În runda a 5-a Liga 1 Orange la fotbal s-au mai consemnat rezultatele: CSM Iași - Viitorul 0-0, Steaua București - Dinamo București 1-1, Voluntari - Pandurii Târgu Jiu 0-0, CFR Cluj - Astra Giurgiu 5-1.