Popice - Patru medalii pentru junioarele U23 de la Electromureș Romgaz. Medalie de bronz pentru juniorul Szasz Tibor Levente

Junioarele echipei Electromureș Romgaz Târgu-Mureș au cucerit 4 medalii,1 argint și 3 de bronz în cadrul Finalelor Campionatul Național la probele individual clasic, sprint și tandem, disputate la sfârșitul săptămânii trecute pe arena CFR Iași. Lotul mureșencelor a fost alcătuit din 10 sportive: Nagy Ibolya Csilla, Poetașu Ana-Maria, Fekete Reka, Ungureanu Melisa, Boganyi Szidonia, Gal Beatrix Timea, Vita Anita, Abram Monika, Seres Bernadett și Balogh Andreea Alina. Cele mai bune rezultate au fost obținute la individual clasic, unde Fekete Reka a cucerit singura medalie de argint, iar colega sa Balogh Andreea Alina a urcat pe treapta a treia a podiumului. Cele trei probe de concurs au prezentat următorul podium: Individual clasic: 1. Vișan Loredana (Conpet Petrolul Ploiești) - 517 p.d., 2. Fekete Reka (Electromureș Romgaz) - 505 p.d., 3. Balogh Andreea (Elctromureș Romgaz) - 502 p.d.; Sprint: 1. Enescu Maria Andra (Rapid București), 2. Costache Ana Livia (Conpet Petrolul Ploiești), 3. Ciobanu Maria (Siderurgica Hunedoara), 3. Dragomir Maria Iolanda (Rapid București); Tandem: 1. Vișan Loredana / Vasile Alice (Conpet Petrolul Ploiești), 2. Costache Ana / Voicea Amalia (Conpet Petrolul Ploiești), 3. Ungureanu Melisa / Nagy Ibolya Csilla (Electromureș Romgaz), 3. Poetașu Ana-Maria / Balogh Andreea Alina (Electromureș Romgaz). Cuvintele de final de competiție au fost rostite de directorul sportiv al CFR Iași, Dan Teodorescu, care a mulțumit participantelor pentru spectacolul sportiv oferit. Festivitatea de premiere a fost oficiată de antrenorul federal Remus Antimirescu, Antal Matilda, vicepreședintele C.S. Electromureș Târgu-Mureș, antrenoarea Lixandru Mihaela (Conpet Petrolul Ploiești) și antrenoarea Pometcu Vasilica (Rapid București). La finala juniorilor, ce s-a disputat tot la sfârșitul săptămânii, dar la Ploiești, C.S. Electromureș a fost prezent cu 6 sportivi, care deși mai tineri ca adversarii lor au lăsat o bună impresie, câștigând și o medalie prin sportivul Szasz Tibor Levente, care a obținut locul 3 la proba de sprint.