Benke Zoltan, bronz la Cupa Mondială

România a obținut două medalii de bronz la Cupa Mondială de popice, pentru cadeți sub 14 ani, de la Dettenheim, din Germania. Una dintre medalii a fost cucerită de către sportivul Benke Zoltan jr., de la CS Electromureș Târgu-Mureș, care s-a clasat pe locul al treilea în finala probei individual clasic, cu rezultatul de 546 popice doborâte. Medalia de aur a revenit germanului Meinunger Silvan, cu 578 p.d., iar argintul a fost câștigat de polonezul Kurylo Jakub, cu 557 popice doborâte. Cealaltă medalie de bronz a delegației tricolore a fost adusă de Budoi Noemi, de la Siderurgica Hunedoara, clasată pe trei, tot la individual clasic, cu 562 de popice doborâte. Primele două trepte ale podiumului de premiere au fost ocupate de Hegedus Timea, din Ungaria, cu 577 p.d., respectiv de Gasser Lisa, din Italia, cu 563 p.d.. Tot la Dettenheim, luni, au început întrecerile Cupei Mondiale pentru cadeți sub 18 ani, iar în perioada 19-27 mai, vor avea loc competițiile rezervate seniorilor și senioarelor. Din lotul național de cadete 18 ani, antrenat de Orosz Istvan, fac parte cinci sportive de la CS Electromureș Romgaz, respectiv Fekete Reka, Melisa Ungureanu, Gal Beatrix Timea, Maria Ciobanu și Ana Maria Poetașu. Clubul târgumureșean este reprezentat și la cadeți 18 ani, prin Koto Kalman David și Szasz Tibor Levente. De asemenea, mureșeanca Gyeresi Ana va fi prezentă la întrecerile rezervate senioarelor.