Hochei pe gheaţă. Înfrângere şi cu Taipei la Mondialele feminine!

Reprezentativa feminină de hochei pe gheaţă a ţării noastre a suferit a doua înfrângere la Campionatele Mondiale din Spania, 4-9 cu Taipei, pe reprize 2-5, 1-3, 1-1. Andreea Dumitru a deschis tabela în minutul 3, după care, adversarele au punctat de trei ori, iar Magdalena Popescu a redus din handicap. Echipa noastră n-a mai făcut faţă atacurilor formaţiei din Taipei, reuşind să mai înscrie două goluri prin Ana Voicu şi primind în schimb patru. În celelalte jocuri, Spania a întrecut Turcia cu 4-1 (2-1, 1-0, 1-0), iar Islanda a dispus de Noua Zeelandă cu 4-3, după prelungiri şi executarea loviturilor de departajare (2-0, 0-1, 2-1, 0-0, 0-1). Conduc Taipei şi Turcia, cu maximum de puncte. Competiţia se va relua după o zi de pauză, când România va întâlni Spania, într-o altă partidă dificilă.