VAR a schimbat complet istoria fotbalului! Record incredibil stabilit la Campionatul Mondial după meciurile de luni!

Penalty-ul ratat de Cristiano Ronaldo în minutul 53 al meciului cu Iran a fost cel de-al 19-lea acordat la această ediție a Campionatului Mondial. În prelungirile partidei, și iranienii au avut parte de un penalty, astfel că numărul loviturilor de la 11 metri de la Mondialul din Rusia a ajuns la 20! Deși ne mai despart trei zile până la încheierea fazei grupelor, s-a depășit deja recordul de lovituri de la 11 metri acordate de-a lungul unui turneu final mondial. Multe dintre aceste decizii au fost luate cu ajutorul VAR, sistem implementat de FIFA cu scopul de a reduce erorile de arbitraj. Naționala Australiei a profitat la maximum de acest sistem. „Cangurii" au înscris două goluri la actuala ediție, ambele venite în urma unor lovituri de la 11 metri acordate după intervenția VAR. Chiar și așa, nu au reușit să adune decât un singur punct din duelurile cu Franța și Danemarca. Au fost însă și situații în care s-ar fi impus dictarea unui penalty, dar nu s-a apelat la arbitrajul VIDEO, precum faultul asupra lui Mitrovic din partida Serbia - Elveția 1-2.