VICTORIE LA SCOR OBȚINUTĂ DE ROMÂNIA ÎN RUGBY EUROPE CHAMPIONSHIP

Stejarii și-au respectat statutul de favoriți și a câștigat fără probleme în fața nemților, scor 38-10. România și-a revenit după eșecul din partida de debut, contra Georgiei. În urma acestui rezultat, România a obținut și punctul bonus ofensiv. Tricolorii au încheiat meciul cu 6 eseuri, în timp ce nemții au reușit unul singur. Stejarii vor juca următorul meci în deplasare cu Spania, pe 3 martie. “Ne-am făcut viața grea în prima repriză, pentru că am jucat primele 20 de minute foarte bine, după care am început să le dăm încredere, am făcut greșeli”, a spus antrenorul interimar Marius Tincu după victoria în fața Germaniei. “Ne bucurăm pentru prima victorie în acest campionat european, o victorie muncită, un meci greu”, a adăugat și Mihai Macovei. În primul joc de la Rugby Europe Championship, România a pierdut cu Georgia, scor 9-18.