ȘAHIȘTII DE LA CSS TÂRGU-MUREȘ, MEDALIAȚI LA CAMPIONATUL NAȚIONAL INDIVIDUAL

Localitatea Căciulata a găzduit, în perioada 14-25 aprilie, Campionatul Național Individual de șah, pentru copii, cadeți, juniori și tineret, competiție ce a reunit la întreceri peste 600 de participanți din întreaga țară. Printre cei prezenți s-au numărat și mai mulți șahiști de la Clubul Sportiv Școlar Târgu-Mureș, care au obținut în total 9 medalii, dintre care 5 de aur, 2 de argint și 2 de bronz. Performerul delegației mureșene, dar și al com-petiției, a fost Mihnea-Ionuț Ognean, cu 4 titluri de campion național la șah clasic, șah rapid, șah blitz și șah-dezlegări de studii și probleme, la categoria băieți 16 ani. În urma acestor rezultate, Mihnea Ionuț a obți-nut dreptul de a participa la Campionatul European sau cel Mondial de juniori. Cea de-a 5-a medalie de aur pentru CSS Târgu-Mureș a fost adusă de Victor Văsieșiu, la șah clasic, categoria băieți 20 ani. Acesta și-a mai trecut în cont, la Căciulata, un bronz la șah-dezlegări de studii și probleme. Victor Văsieșiu, component al lotului național, și-a câștigat dreptul de-a participa la Mondialele de tineret. Medaliile de argint au fost câștigate de către Matei-Ștefan Vîlcu la șah rapid și șah-dezlegări, categoria băieți 14 ani, iar Lorena Daniela Enachi și-a adjudecat bronzul la șah-dezlegări fete 10 ani, categorie și probă la care o altă târgumureșeană, Kiss Abigel, s-a clasat pe cea de-a patra poziție. O prestație meritorie a avut și Farcadi Hunor, locul VIII la șah clasic, rezultat ce îl plasează în cadrul lotului național. Din partea CSS Târgu-Mureș au mai fost prezenți la Campionatul Național Kiss Hanna (10 ani) și Alisa Francesca Enachi (14 ani). Șahiștii mureșeni au fost însoțiți la Căciulata de antrenorul Baratoși Iosif Gavril. Clubul CSS Târgu-Mureș aduce, pe această cale, mulțumiri marelui maestru internațional Vlad Jianu, maestrului internațional Dan Văsieșiu, maestrului internațional Baratosi Daniel și antrenoarei Gal Imola pentru implicarea acestora în pregătirea sportivilor.