MILSAMI - FCSB 1-2. VICTORIE CHINUITĂ PENTRU ELEVII LUI BOGDAN ANDONE!

FCSB s-a calificat în turul II preliminar din Europa League, după ce a câștigat ambele meciuri cu Milsami Orhei. Prestația roș-albaștrilor a lăsat însă de dorit la returul din Moldova. FCSB a părut mai mult în vacanță la meciul cu Milsami, iar acest lucru s-a simțit în evoluția jucătorilor lui Bogdan Andone. Dumitru, la debut în Europa League, a deschis scorul în minutul 4 și tot el i-a oferit pasa de gol lui Oaidă, în minutul 42. Bolohan a marcat pentru Milsami în minutul 47, dar moldovenii n-au mai avut puterea să marcheze și la golul doi, deși au mai avut o bară, pe final de meci. FCSB a avut și ea o bară, prin Robert Ion, dar vestea cu adevărat proastă e accidentarea lui Mihai Roman. Omul care acoperă postul de fundaș stânga n-a mai continuat meciul, după ce ar fi simțit o înțepătură musculară. În cazul în care e vorba de o ruptură musculară, atunci roș-albaștrii vor avea probleme imense pe postul de fundaș stânga. Ca totul să fie complet, Belu a acuzat și el probleme medicale, dar a putut să continue partida. În a doua manșă de calificare, FCSB va întâlni formația Alashkert, ocupanta locului 4 în ultima ediție a primei ligi din Armenia. Alashkert a trecut fără emoții de Makedonija în primul tur preliminar, după 3-1 acasă și 3-0 la returul din Macedonia. Vicecampioana pare favorită și în confruntarea cu Alashkert din turul doi preliminar al Europa League, adversa mai accesibilă fiind oferită și de statutul de cap de serie a clubului patronat de Gigi Becali, privilegiu pe care FCSB îl va avea în fiecare tur de calificare al Europa League, datorită coeficientului bun pe care îl are. 23.000 este coeficientul vicecampioanei, acesta fiind cel mai ridicat punctaj din această fază a competiției.