JUDOKA MUREȘENI, MEDALIAȚI LA CAMPIONATUL NAȚIONAL DE JUDO VETERANI

Weekend-ul trecut (19.10.2019) a avut loc, în Poiana Brașov, prima ediție a Campionatului Național de Judo Veterani, competiție rezervată sportivilor judoka peste 30 de ani. Spun prima ediție deoarece este prima organizată oficial de către Federația Română de Judo (FRJ). Aproximativ 150 de competitori plus oficiali FRJ, antrenori federali, precum și campioana olimpică de la Beijing (2008) și multiplă medaliată la campionatele mondiale și europene, Alina Dumitru, i-au încurajat și felicitat pe participanți. Concursul s-a desfășurat pe categorii de vârstă și greutate (conform reglementărilor EJU și FRJ). Din Târgu-Mureș au participat 11 sportivi, pregătiti la clubul de judo Bushi Shindo de către Sensei Csep Dezso și Scridon Romulus, aceștia concurând la rândul lor și au obținut titlurile de campion național - medalia de aur. Rezultate remarcabile au obținut și Balint Zoltan - medalie de argint, Florea Horea Mihai - medalie de bronz, Toma Alexandru Claudiu - medalie de bronz, Costea Cosmin Emanuel - medalie de bronz, Mathe Zsolt - medalie de bronz, Feher Levente - medalie de bronz. De asemenea, trebuie menționați judoka: Pop Mircea, Nagy Rafael, Siklodi Jozsef, Szombati Attila, care au fost foarte aproape de a cuceri o medalie, dar în final s-au clasat pe niște onorabile locuri 5, respectiv 7. O mențiune specială a fost acordată pentru Sensei Csep Dezso, care practică judo și la 71 de ani, fiind desemnat cel mai vârstnic judoka.