ROMÂNIA - UNGARIA 28-27! CEA MAI TARE VICTORIE DIN ISTORIE, OBȚINUTĂ ÎN ULTIMA SECUNDĂ!

FA-BU-LOS! Condusă cu 6 goluri la pauză, România a revenit incredibil și a învins Ungaria. România a reușit o calificare de-a dreptul incredibilă în grupele principale ale Campionatului Mondial din Japonia, la handbal feminin. Naționala noastră a învins Ungaria, în ultimul meci al Grupei C, cu 28-27. România fost condusă pe toată durata partidei, dar a revenit fantastic pe final. După 16-10 pentru adversare la pauză, sportivele lui Tomas Ryde au egalat pentru prima dată în partidă cu un minut și câteva secunde înainte de final. La 27-27, în minutul 60, Ungaria a avut atacul, însă nu a reușit să înscrie. Fetele noastre au reușit apoi ceea ce la un moment dat părea imposibil! Au obținut o lovitură de la 7 metri, cu 3 secunde înainte de final, iar Cristina Neagu a transformat-o și a adus o victorie incredibilă pentru naționala noastră! România - Ungaria 28-27 și tricolorele sunt în grupele principale. UNGARIA părăsește competiția!!! Clasament grupa României la Campionatul Mondial de Handbal 2019: 1. Spania - 10 puncte, 2. Muntenegru - 8 puncte, 3. România - 6 puncte, 4. Ungaria - 4 puncte, 5. Senegal - 2 puncte, 6. Kazahstan - 0 puncte.

România va înfrunta Rusia, Suedia și Japonia în grupele principale ale CM.

Următorul meci al echipei noastre va avea loc duminică, 8 decembrie, ora 11.00.