FINALA CAMPIONATULUI EUROPEAN DE FOTBAL UNDER 19

S-a stabilit finala Campionatului European de fotbal Under 19, unde a fost și România, care a înregistrat trei înfrângeri din tot atâtea posibile. După ce Anglia a trecut de Italia, scor 2-1, de-venind prima finalistă, Israelul a produs marea surpriză. În meciul disputat la Dunajska Streda, echipa U19 a Israelului a reușit să învingă naționala similară a Franței, cu 2-1. Israel a deschis scorul în minutul 29, prin fundașul Souleumane Toure, care a înscris în propria poartă. Echipa condusă de Ofir Haim a majorat re-zultatul de pe tabelă în minutul 57, prin golul reușit de mijlocașul lui Hapoel Tel Aviv, El Yam Kancepolsky. Franța a revenit prin golul lui Alan Virginius, din minutul 62, dar scorul final a fost Franța - Israel 1-2. Final Anglia - Israel este programată vineri 1 iulie. În meciul de baraj pentru ultimul loc la Campionatul Mondial Under 20 din Indonezia 2023, Slovacia a învins Austria cu 1-0 și s-a calificat la turneul final. Slovacia este echipa care a învins România în ultimul meci din grupă, cu un gol înscris în minutul 94.