Suporterii și sponsorii echipei de baschet masculin CSM Tg. Mureș au fost la înălțime!

La meciul restanță din etapa a 9-a a LNBM s-au desfășurat două acțiuni caritabile în Sala Sporturilor din Tg. Mureș.

La începutul partidei contra celor de la U-BT Cluj Napoca, fanii echipei târgumureșene au creat o adevărată ploaie cu jucării din pluș! Împreună cu Rotaract Teka, aceste jucării au ajuns la copiii aflați în situații deosebit de grele - orfelinate, spitale etc. În pauza mare jucătorii CSM-ului au înmânat cadourile oferite de către doi dintre sponsorii echipei târgumureșene de baschet masculin. 30 de copii orfani - însoțiți de Asociația Îngerașii orașului - s-au bucurat de cadourile primite de la Darina Stores and Hotels, respectiv Herlitz- Pelikan România.

CSM Tg.Mureș, eșec în fața campioanei

Formația târgumureșeană a cedat, vineri seara, pe teren propriu, cu scorul de 79-89, în fața campioanei en-titre, U-BT Cluj, într-un meci restanță din cea de-a 9-a etapă a Ligii Naționale de baschet masculin. CSM a dat o replică hotărâtă grupării clujene, pe care a condus-o pe tabela de marcaj mai bine de trei de sferturi de joc. Muntenegrenii Goran Martinic, cu 26 puncte, și Goran Gajovic, cu 15 puncte, au fost cei mai buni marcatori ai echipei antrenate de George Trif, pentru care au mai înscris Santa Szabolcs (12), americanul Jakob Lowrance (11), Vlad Solopa (10) și Boloni Tamas (5). În urma acestui rezultat, U-BT Cluj a egalat la puncte, 21, pe Rapid București, care este lider în Conferința A, în timp ce formația mureșeană a urcat pe locul VII, cu 14 puncte. Următorul meci al CSM-ului este programat la 4 ianuarie, în deplasare, contra lui CSM Petrolul Ploiești, echipă aflată pe trei, cu 19 puncte.