Aur și argint la Cupa României 2023 pentru arcașii de la CSM Tg. Mureș!

Competiția organizată de Federația Română de Tir cu Arcul s-a desfășurat la Aninoasa în probele de arc olimpic/compound și barebow. A fost a doua competiție din sezonul outdoor 2023, iar clubul CSM Tg. Mureș a fost reprezentat de 4 sportivi, Ioana Cocan la categoria Arc Olimpic Feminin Seniori, Tamás Móréh la categoria Arc Olimpic Masculin Under 18 și de către Răchită Șerban și Sándor Kacsó, amândoi la categoria Compound Masculin Seniori. Tamás Móréh a avut de tras doar calificările unde s-a clasat pe primul loc și și-a adjudecat medalia de aur, deoarece a avut doar alți doi participanți în categoria lui. Pentru el a fost o cupă unde a testat modificările în tehnică și cadența în execuție. Este clar că a funcționat, și încet intră în forma dorită. Răchită Șerban a câștigat medalia de argint după un parcurs bun. În calificări, acesta s-a clasat pe locul 2 și a intrat direct în sferturi, unde l-a întâlnit pe Marișca Dorin de la CSO Retezatul Hațeg, de care a trecut cu scorul de 140-139. În semifinală a concurat împotriva lui Rădoi Alexandru de la SCM Deva și a câștigat meciul cu scorul de 143-139. În finala pentru aur a tras împotriva lui Judea Mirel de la SCM Deva și a pierdut cu scorul de 141-137, datorită unor greșeli tehnice care nu au putut fi rezolvate pe parcursul meciului. Deși rezultatul este unul bun, sportivul nostru consideră că are de redresat unele greșeli de tehnică și de echipament pentru a continua sezonul într-un ritm ascendent și pentru a atinge forma optimă până la Campionatul Național de la sfârșitul lunii august. Ioana Cocan s-a clasat pe locul 6 în calificări și apoi a fost eliminată în sferturi de Ioana Pușca de la SCM Deva, cu scorul de 6-0. Se întoarce acasă înapoi la tabla de scris și se focusează să corecteze greșelile sesizate în competiție. Sándor Kacsó s-a întors în circuitul competițional după o pauză de 1, 5 ani, schimbând totodată și categoria de arc. El s-a calificat pe locul 11, iar mai apoi a fost eliminat în optimi de către Gheorghe Matei de la CS Gloriosa Bucuresti, cu scorul de 141-123. Per total este mulțumit de rezultat, urmând să identifice greșelile în tehnică și să redreseze problemele cu echipamentul avute în competiție pentru a atinge scoruri mai mari în viitor. Urmează a treia competiție din sezonul outdoor la Predeal, Cupa Regelui 2023, competiție organizată tot de Federația Română de Tir cu Arcul, care se află sub înaltul patronaj al Casei Regale din România.