Târgumureșeanca Szõcs Bernadette a cucerit medalia de aur la Jocurile Europene, la tenis de masă!

În orașul polonez Cracovia continuă Jocurile Europene, la care țara noastră s-a prezentat la start cu 150 de sportivi (74 la feminin și 76 la masculin), pentru 18 discipline dintre cele 29 din programul competițional. Marți, 27 iunie, România a avut două reprezentante în semifinalele și finalele de simplu feminin la tenis de masă. În semifinale, fetele noastre au înregistrat un eșec și o victorie, la același scor: Elizabeta Samara - Yang Xiaoxin (din Monaco) 0-4 și Szõcs Bernadette - Natália Bajor (din Polonia) 4-0. “Finala mică” a fost câștigată de Elizabeta Samara, care s-a impus cu 4-3 în fața Natáliei Bajor. În finala pentru medaliile de aur și argint, Szõcs Bernadette a învins-o cu 4-3 pe monegasca de origine chineză Yang Xiaoxin. Ilinca Pantiș a câștigat semifinala de sabie feminin, scor 15-14, cu Theodora Gkountoura din Grecia, iar în finală a cedat cu 3-15 în fața sportivei Olga Kharlan din Ucraina, cucerind medalia de argint. România a obținut până acum 12 medalii la Jocurile Europene, dintre care trei de aur, patru de argint și cinci de bronz, fiind pe locul 14 în clasamentul general pe națiuni. Tricolorii medaliați sunt: Claudia Bobocea (aur) la atletism - 1.500 de metri; Vlad Dascălu (aur) la ciclism - cross country mountain bike; Szõcs Bernadette (aur) - la tenis de masă, simplu feminin; Bianca Ghelber (argint) la atletism - aruncarea ciocanului; Daniela Stanciu (argint) la atletism - săritura în înălțime; Cătălin Chirilă (argint) la canoe sprint - 500 de metri; Ilinca Pantiș (argint) - la scrimă, sabie feminin; Andreea Miklos (bronz) la atletism - 400 de metri; Ștefan Comănescu (bronz) - la karate, stilul kumite, categoria 67 kg; Mălina Călugăreanu (bronz) la floretă; Szõcs Bernadette și Ovidiu Ionescu (bronz) - la tenis de masă, dublu mixt și Elizabeta Samara (bronz) - la tenis de masă simplu feminin. Ediția a treia a Jocurilor Europene se desfășoară între 20 iunie - 2 iulie.