Covăsnenii câștigă al patrulea trofeu în 12 ani de existență!

Sâmbătă, 8 iulie, de la ora 20:00, pe stadionul “Ilie Oană” din Ploiești, s-a desfășurat Supercupa României 2023, partidă care a adus față în față Farul Constanța și Sepsi OSK Sfântu Gheorghe. Campioana României, Farul Constanța, și câștigătoarea Cupei României Betano, Sepsi OSK, s-au duelat înaintea debutului lor în campaniile europene din ediția 2023/2024! Farul Constanța - Sepsi OSK Sf. Gheorghe 0-1 (0-0). Ion Gheorghe reia cu capul, de lângă Sîrbu, centrarea ideală din flancul drept a lui Denis Ciobotariu. Farul domină până la final de meci, dar cu primul șut pe poartă abia în minutul 83 și fără să amenințe prin ocazii mari poarta lui Niczuly. Primă repriză echilibrată, începută cu dominarea Farului și încheiată cu presingul covăsnenilor. Nedelcu a reluat cu capul pe lângă poartă (5), la fel cum a făcut și Bălașa (38). Singura mare ocazie a venit pe final, Safranko reluând slab, din voleu, la câțiva metri de poartă, în urma ieșirii providențiale a lui Aioani (44).