Răbufnirea “Regelui” după eliminarea prematură din Liga Campionilor

Sorin Crăciuni Campionilor, manșa retur. Așadar, cu scorul de 3-1 la general, Sheriff Tiraspol continuă drumul către grupele Ligii Campionilor, unde o va întâlni în turul următor pe Maccabi Haifa din Israel. De partea cealaltă, Farul Constanța va fi “retrogradată” în Conference League, unde va evolua în turul doi preliminar, ruta campioanelor. La finalul meciului, Gică Hagi a spus lucrurilor pe nume. “Regele” nu a mai putut suporta umilința și a răbufnit la adresa echipei sale. Acesta s-a arătat extrem de afecat și a “tunat” la jucătorii săi, cărora le-a reproșat că nu au jucat așa cum le-a cerut și nu au urmat indicațiile date de el. “Încep cu primul meci, de acasă, știam că vom întâlni o echipă experimentată, am făcut un meci bun contra lui Sheriff, știam că ne așteaptă unul foarte greu în deplasare, dar, spre surprinderea mea, cred că s-a văzut cea mai proastă versiune a noastră! Nu pot să-mi explic, inexplicabil, am făcut cea mai proastă primă repriză posibilă. Temători, fără personalitate, n-am fost noi! Când nu joci fotbal, e clar, îi așteaptă un singur lucru: să pierzi! Asta e realitatea, felicitări lui Sheriff. Noi? Capul jos, mergem acasă și de mâine reflectăm să vedem ce e de făcut. Încă o dată, cea mai proastă versiune a noastră! În apărare n-am făcut nimic, în atac vârfurile inexistente, cum să ajungi la poartă?! Lenți, previzibili, munca noastră… E legat de jocul colectiv, a fost indisciplină! Trebuia să respecte propria identitate, nu ai cum să faci ofensiv în prima repriză nici trei faze. Inadmisibil! N-am cuvinte, le-am zis în vestiar. defensiv, cât de cât s-a muncit, dar n-am fost compacți, incredibil, atacanții într-o zonă, foarte largi…”, a declarat Gică Hagi, la conferința de presă de după meci. Gică Hagi a câștigat de două ori tiltul în România din postura de antrenor: 2017 și 2023.