Danemarca a spulberat România la Campionatul Mondial de handbal, însă tricolorele merg în grupa principală

Danemarca a învins categoric România, scor 39-23, în a treia partidă la Campionatul Mondial de handbal feminin. Tricolorele au cedat complet după minutul 20, iar danezele au încheiat pe primul loc grupa. Elevele lui Pera merg totuși în grupele principale. Astfel, sunt calificate mai departe, în grupa preliminară III, Danemarca, cu 4 puncte, România 2 și Serbia 0. Adversare le vor fi, în ordine, Germania, Japonia și Polonia, din grupa preliminară F, cu meciuri în 7, 9 și 11 decembrie. În grupa preliminară E, tricolorele au învins anterior Chile (44-19) și Serbia (37-28). Primele două clasate în grupa III se vor califica în sferturile de finală, cu meciuri programate în 12-13 decembrie, urmate de semifinalele din 15 decembrie și finalele pentru medalii, în 17 decembrie. Obiectivul naționalei antrenate de Florentin Pera este o clasare în primele opt locuri, performanță care i-ar permite să participe apoi la turneele preolimpice din luna aprilie 2024. Pentru România au marcat Lixăndroiu 5 goluri, Pintea 3, Seraficeanu 3, Ostase 3, Popa 2, Dindiligan 2, Buceschi 2, Badea 2, Gogîrlă 1, iar din echipa Danemarcei s-a remarcat Jorgensen 10. Căpitanul Cristina Neagu nu a jucat nici al treilea meci al României la CM.