Continuă parcursul perfect al României la Campionatul European de polo!

Naționala masculină de polo a României a învins duminică, la Dubrovnik, reprezentativa Sloveniei, scor 13-5, în al doilea meci din grupa D a Campionatului European. Scorul pe reprize a fost 6-1, 2-2, 2-1, 3-1, după un meci în care principalul marcator tricolor a fost Georgescu, cu 3 goluri. Tot duminică, în cealaltă partidă din grupa D, Slovacia - Olanda, scor 6-17. În primul meci al grupei, tricolorii au învins Olanda, cu 12-8, astfel că sunt lideri în clasament, urmând a juca ultima partidă astăzi, 9 ianuarie, cu Slovacia. Primele două clasate se califică în faza play-off a competiției, în care vor evolua pentru calificarea în sferturile de finală. Campioana europeană din 2024 va obține și calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris. La ediția CE din 2022, România s-a clasat pe locul 10.