Baschet masculin - U-BT Cluj-Napoca, victorie cu grecii de la Aris Salonic în Euro Cup

U-BT Cluj-Napoca a reușit a zecea sa victorie în Grupa B a competiției masculine de baschet EuroCup, 90-74 (23-22, 22-16, 31-16, 14-20) cu echipa greacă Aris Midea Salonic, miercuri seara, în BT Arena. “UDMR” și-a asigurat victoria încă din sfertul al treilea, iar cu zece minute înainte de final conducea la peste 20 de puncte pe tabela de marcaj. Cei mai buni oameni ai clujenilor au fost Emanuel Cățe, cu 18 puncte, 4 recuperări, Bryce Jones, 17 p, 5 rec, 4 pase decisive, Andrija Stipanovic, 16 p, 4 rec, Dennis Seeley, 13 p, 5 pd. De la oaspeți s-au evidențiat Silvio De Sousa, 14 p, 3 rec, Jonathan Stark, 13 p, 6 pd. În alte meciuri jucate miercuri în grupă, 7bet-Lietkabelis Panevezys a pierdut acasă cu campioana Dreamland Gran Canaria, scor 84-92, iar Turk Telekom Ankara a trecut de Dolomiti Energia Trento cu 78-70. Clasament: 1. Mincidelice JL Bourg-en-Bresse 11 victorii - 2 înfrângeri, 2. Dreamland Gran Canaria 11-3, 3. U-BT Cluj-Napoca 10-4, 4. Ratiopharm Ulm 8-5, 5. Aris Midea Salonic 6-8, 6. Dolomiti Energia Trento 6-8, 7. Buducnost VOLI Podgorica 5-8, 8. Turk Telekom Ankara 5-9, 9. 7bet-Lietkabelis Panevezys 5-9, 10. Slask Wroclaw 1-12. Pe 17 ianuarie, U-BT Cluj-Napoca va juca următorul meci, în deplasare, cu ratiopharm Ulm.