FUTSAL: Prima victorie pentru CSM Tg. Mureș, în actualul sezon!

A venit și ziua în care CSM Tg. Mureș a adus zâmbetul pe buzele lor, pe ale antrenorilor și suporterilor, în competiția de futsal. După o primă jumătate de campionat în care doar au fost aproape de rezultate pozitive, 16 ianuarie 2024 va fi înscrisă în istoria CSM Târgu Mureș! Așadar, în etapa a 13-a, Liga 1, CSM Târgu Mureș s-a impus pe teren propriu în fața echipei Luceafărul Buzău cu scorul de10-7 (4-3). Au marcat pentru CSM Tg. Mureș: Tifán Tamás (min.1, 8 și 27), Ion Al-Ioani (min. 19 și 37), Patrick Cherteș (min. 28 și 29), Ördögh Attila (min. 15), Nagy Tamás (min.35) și Pogăcean Raul (min. 40). Unul dintre jucătorii sosiți în iarnă la echipa târgumureșeană, Tifán Tamás, le-a dat clasă încă în primul minut al jocului, când a reușit să deschidă scorul. Poate acest fapt i-a “prins” un pic pe ai noștri, care în două minute s-au văzut conduși pe tabelă după câteva nesincronizări. Totuși, după două minute, Tifán a reușit să și egaleze, după ce oaspeții au trimis de trei ori mingea în bară. După nici un minut, oaspeții din Buzău s-au putut bucura din nou, fiindcă Mielușoiu i-a adus din nou în avantaj. Antrenorul echipei mureșene, Cosmin Gherman, a îndemnat la calm și băieții noștri au început să construiască mai liniștiți atacurile, au venit și ocaziile, iar Ördögh a reușit să egaleze. Au mers la vestiare cu un gol avans, deoarece alt jucător nou sosit, Al-Ioani, și-a etalat măiestria, a driblat și a împins mingea în poarta buzoienilor, care au și obosit spre finalul primei reprize. În partea a doua am văzut o echipă târgumureșeană mult mai sigură pe ea, mai încrezătoare și golurile au început să vină. Mai întâi Tifán a dus avantajul la două goluri, apoi Patrick Cherteș în nici un minut a reușit o dublă de senzație, învingând portarul oaspeților de la zero grade... Două goluri de moral pentru Patrick, dar și pentru echipa CSM Tg. Mureș. În ultimele 10 minute, oaspeții au mai reușit să puncteze de 4 ori, o dată din acțiune, o dată din lovitură de pedeapsă, și de două ori din lovitură de penalitate de la 10 metri, dar CSM Tg. Mureș a răspuns prin Nagy Tamás, Al-Ioani și tânărul Pogăcean pentru o victorie clară. Cu aceste trei puncte, CSM Tg. Mureș a reușit să se debaraseze de ultimul loc în clasament, dar mai este mult de lucru pentru a-și îndeplini obiectivul de a rămâne în prima divizie.