Surpriză uriașă în Cupa Africii!

Africa de Sud a surprins Marocul cu o victorie cu 2-0 și a eliminat semifinalista Cupei Mondiale din 2022 din Cupa Africii pe Națiuni, marți, la San Pedro, în faza optimilor de finală, prin golurile marcate de Evidence Makgopa și Teboho Mokoena. Marocul, care l-a avut pe Sofyan Amrabat eliminat pe final de meci, era una dintre favoritele turneului din Coasta de Fildeș, dar blestemul continental continuă, astfel că “Leii din Atlas” au rămas fără un titlu la Cupa Națiunilor din 1976. Makgopa a înscris în minutul 57, iar Mokoena a stabilit scorul final în minutul 90+6. Africa de Sud va juca împotriva selecționatei Capului Verde în sferturile de finală, sâmbătă, la Yamoussoukro. Africa de Sud, câștigătoare în 1996, a trecut prin multe greutăți în competiția continentală în ultimele decenii și nu a mai ajuns dincolo de sferturile de finală din 2000. Celelalte sferturi de finală sunt Nigeria - Angola, RD Congo - Guineea și Mali - Coasta de Fildeș.