Liga Zimbrilor: Sighișoara câștigă duelul nou promovatelor

CSM Sighișoara a câștigat luni, pe teren propriu, ultimul meci al rundei a nouăsprezecea din Liga Zimbrilor la handbal masculin, 26-19 cu U Cluj-Napoca și a părăsit locurile direct retrogradabile. Sighișorenii s-au desprins încă din debutul partidei, 5-1 în minutul 8 și, având în Țenghea un portar în zi foarte bună, s-au menținut în avantaj pe toată durata jocului. Clujenii au fost într-o permanentă cursă de urmărire, iar pe final au clacat în atac, gazdele impunându-se la 7 goluri după un parțial de 4-0 în ultimele 4 minute. CSM Sighișoara a obținut astfel o victorie importantă, care îi conferă și un avantaj în meciurile directe cu U Cluj-Napoca, pe terenul căreia pierduse în tur cu 24-27. Campionatul se întrerupe până pe 24 martie, pentru o acțiune a naționalei de seniori. Sighișoara: Țenghea, Seieșan - Olteanu 8, Dobra 4, Teca 3, Babă 3, Leordean 3, Csepreghi 2, Asoltanei 1, Căpățână 1, Santeiu 1, Vancea, Olaru, Șomlea, Pop, Călinescu. Antrenor: Sandu Iacob. În clasament conduce Dinamo București, cu 57 de puncte. CSM Sighișoara a urcat pe locul 11, cu 15 puncte.