BASCHET - Secunda și victoria!

Ce meci alert, frumos, ce dorință de victorie de ambele părți între BC Mureș și CSM Oradea, întâlnire ce a avut loc în seara zilei de sâmbătă, 22 noiembrie, în Sala Sporturilor din Târgu-Mureș, mai puțin populată cu spectatori de data aceasta. Echilibrul dintre cele două combatante s-a păstrat de-a lungul întregii partide, o singură dată diferența dintre ele fiind de doar șapte puncte. „Tigrii" și orădenii au alergat de la un panou la altul, încercând a se desprinde pe tabela de marcaj, însă fără rezultat. Ambele echipe au o bună exprimare valorică în campionatul Ligii naționale de baschet masculin, chiar dacă până acum această calitate nu s-a văzut a fi prezenta în mai toate partidele jucate.

De la începutul meciului se merge „cap la cap", sfertul prim încheindu-se cu 25-23 în favoarea orădenilor. Repriza întâi revine baschetbaliștilor târgumureșeni la „mustață": 44-43. La sfârșitul sfertului al treilea, scorul indică 62-60 pentru elevii antrenorului Srecko Sekulovic. Acerb disputat și sfertul patru, când se ajunge la egalitate: 76-76. Mai rămăsese din joc o secundă și ceva. Atac orădean și egalitatea „explodează". Oaspeții înscriu, prin Haten, meciul ia sfârșit cu rezultatul de 78-76 în favoarea lor. Bucurie în tabăra adversă, resemnare în cea târgumureșeană. Rezultatul este echitabil, însă victoria putea fi tranșată în favoarea lor și de către „tigrii". Așadar, secunda și victoria echipei din Oradea, în etapa a 8-a, care, până acum, în disputa cu cea din Târgu-Mureș, are un avantaj categoric, peste 15 meciuri câștigate, față de cele 8. În partida BC Mureș - CSM Oradea, repetăm, scor 76-78, pentru târgumureșeni au punctat Ivanovic 25, Ceskovic-15, Adamovic 14, Sinadinovic 12, Peciukas 2, Barro 2, Lázár 4, Căpușan 2. Poziționarea în clasament a celor două echipe: CSM Oradea, pe 8, BC Mureș, pe 9, ambele cu același număr de puncte:10.