ASA a smuls un egal în confruntarea cu Viitorul

ASA Târgu-Mureş şi Viitorul au încheiat la egalitate, scor 2-2, partida contând pentru etapa a 18 -a, Liga 1, disputată la Cluj, după ce arena din Târgu-Mureş a intrat în renovare. Mureşenii şi-au prelungit seria de invicibilitate la cinci meciuri consecutive după remiza cu Viitorul şi rămîne neînvinsă pe teren propriu în acest sezon al Ligii 1. ASA a început bine partida - Brandan a marcat un gol superb din lovitură liberă (min. 11). Reacţia oaspeţilor a venit tot în urma unei lovituri libere. Cernat a fost aproape de egalare, dar Stăncioiu a scos de pe linia porţii (min. 27). Echipa lui Hagi a revenit dupăce Ionuţ Balaur a lovit greşit mingea şi a trimis în propria poartă (min. 37). A fost al doilea autogol al fundaşului într-o lună, după cel din sferturile Cupei Ligii contra Concordiei Chiajna. Viitorul a trecut în avantaj după o fază frumoasă a lui Aganovic (min. 65). Croatul a ajuns la al şaselea gol în acest sezon. În minutul 80, mureşenii au trimis mingea în poartă, dar înainte a fost fault la Rîmniceanu. Velayos a centrat de pe dreapta, Ramiro Costa a sărit pentru a relua cu capul, dar arbitrul a dictat fault în atac. Din reluările tv s-a observat că golul a fost corect. Echipa lui Hagi nu a plecat cu trei puncte de la Cluj, pentru că Ionuţ Balaur şi-a luat revanşa pentru autogol şi a stablit scorul final în prelungiri, 2-2 (min 90+2). Pentru ASA Târgu-Mureş au evoluat: Stăncioiu - Velayos, Ivan Gonzalez, Balaur, Balici - Gorobsov, G. Mureşan (69-Voiculeţ), Brandan - Jazvic (78-Axente), Ramiro Costa, Kortzorg (66-Hanca). În următoarea etapă ASA va întâlni în deplasare echipa Poli Timişoara, la data de 28 noiembrie, de la ora 18.00. Alte rezultate consemnate în etapa a 18-a, Liga 1: Concordia Chiajna - CSU Craiova 0-2, CFR Cluj - CSMS Iasi 0-0, Astra Giurgiu - ACS Poli Timişoara 2-2, Dinamo - Steaua 3-1. Luni, 23 noiembrie, s-au disputat partidele FC Botoşani - FC Voluntari şi Pandurii Tg Jiu - Petrolul (după închiderea ediţiei).