ASA - Dinamo 0-0. Primul punct din play-off pentru mureșeni

ASA Târgu-Mureș și Dinamo au terminat la egalitate, 0-0, într-o partidă din etapa a II-a a play-off-ului Ligii 1 Orange la fotbal. Un egal fără goluri, dar disputat, cu ocazii la ambele porți și 3 bare, două de partea oaspeților, dar una spectaculoasă la șutul lui L. Buș, care putea aduce o victorie senzațională în penultimul minut de joc. Prima repriză a fost una de luptă, de angajament. „Ghiulelele" lui Ndoye din minutele 14 si 39 au trezit tribunele la viață, întrebuințându-l serios pe Cerniauskas. O șansă bună de gol a avut-o Rotariu, care a șutat în bara transversală, din mijlocul careului. În a doua parte a meciului, cele două formații s-au anihilat reciproc, iar ocaziile au apărut spre final. În minutul 79, Gorobsov a fost eliminat, după o intervenție periculoasă, dar involuntară asupra unui adversar, în momentul în care vroia să degajeze mingea. Rotariu a trimis din nou în bară, în minutul 80, cu o lovitură de cap de la 10 metri, Stăncioiu reușind să devieze excelent mingea. În minutul 89, Buș a avut cea mai mare ocazie a formatiei noastre. Șutul său excelent de la 20 de metri, în diagonală, a lovit bara, iar scorul a rămas 0-0. După acest egal, ASA se menține pe locul 6, cu 20 de puncte, iar Dinamo se află pe locul 4, cu 26 de puncte. „E bine că n-am pierdut și am mai spălat din imaginea meciului trecut, cu Pandurii. Dinamo mi se pare o echipă foarte bună, se va bate la titlu", a spus Gabi Mureșan, ASA Tg.-Mureș. „Adi Mutu e un băiat deștept. L-am întrebat în a doua repriză dacă vrea să intre, iar el mi-a spus că echipa e în vână și mai bine stă pe bancă", George Ciorceri, antrenor ASA Tg.-Mureș: „Când am văzut șuturile alea peste stadion aveam impresia că s-a întors Van Haaren în echipa noastră. Sunt nemulțumit că în primele două etape din play-off am adunat numai două puncte, dar acest sistem e extrem de dinamic, toate echipele au șanse la titlu" - Mircea Rednic, antrenor Dinamo. Echipe utilizate: ASA Târgu-Mureș: Stăncioiu - G. Matei, I. Gonzalez, Balaur, Pîrvulescu - Gorobsov, Mureșan (cpt), N'Doye (Brandan 77') - Jazvici, Dedov (Buș 73'), Ciolacu. Rezerve: Viciu - Mutu, Candrea, Borza, Muth. Dinamo: Cerniauskas - Hanca, Puljici, Mevlja, Olteanu - Anton (cpt), Ekeng (Bartalsstovu 88') - Rotariu, Bicfalvi, Romario - Essombe (Gnohere 69'). Rezerve: Muțiu - Nedelcearu, Costache, Marc, Corbu. În etapa a III-a a play-off-ului, ASA va juca vineri, de la ora 20.30, la Giurgiu, cu liderul Astra.