„Tiger Budo" Târgu-Mureș la competiții internaționale de karate

Sâmbătă, 24 septembrie, a avut loc în localitatea Cegled (Ungaria) competiția internațională „Eromu Open", dedicată cadeților (U 16), juniorilor (U 18), cât și categoriilor U 22 și seniori. Competiția a reunit pe același tatami aproximativ 200 de sportivi din Ungaria, România, Polonia etc. Delegația țării noastre a fost întregită cu trei sportivi de la clubul târgumureșean Tiger Budo: Alin Moga, Norbert Szabo și Norbert Tanaszi, antrenați de Sensei Traian Dumbrăvean 3 DAN. Ca urmare a participării la această competiție, Alin Moga (U 18) a ocupat locul 3 la proba de kata și tot locul 3 a fost ocupat și de către Norbert Szabo (U 16). Menționăm faptul că toți cei trei sportivi s-au remarcat și la proba de kumite, fiind situați între primii șase sportivi ai clasamentului corespunzător categoriei de greutate. Clubul Tiger Budo a fost reprezentat și la nivelul arbitrilor prin Sempai Alina Bogdan 1 DAN. „Această competiție a reprezentat pentru sportivi un bun prilej pentru a se familiariza cu competiția și cu emoțiile concursului, dar si pentru a-și verifica cunoștințele tehnice. Marele test va fi Campionatul European de Karate Kyokushin din Sofia, unde vor reprezenta atât orașul, cât și România", a declarat Sensei Traian Dumbrăvean 3 DAN.