Luptătorii mureşeni Biro Krisztian şi Alexandru Mătea, pe podium în Bulgaria

În perioada 24-26 martie 2017, sportivii de la secţia de lupte din cadrul Clubului Sportiv Şcolar Tg.-Mureş au participat la puternicul turneu pentru juniori mici desfăşurat la Stara Zagora din Bulgaria. A fost o participare numeroasă fiind prezenţi luptători din Grecia, Macedonia, Turcia, Slovacia, Serbia, România şi Bulgaria. Din cadrul clubului CSŞ Tg.-Mureş cele mai bune rezultate au fost obţinute Biro Krisztian - locul II la categoria 59 de kg şi Mătea Alexandru - locul III la categoria 53 de kg. Tot în această perioadă, la Bucureşti, a avut loc selecţia organizată de Federaţia Română de Lupte pentru participarea la Campionatul European de juniori mici. La categoria 42 de kg a fost prezent şi sportivul Gomboş Erik, de la CSŞ Tg.-Mureş. Acesta a câştigat selecţia şi dreptul de a participa, alături de Biro Krisztian şi Mătea Alexandru, la Campionatul European de juniori mici ce se va desfăşura la Belgrad în perioada 19-21 mai 2017. Lista va fi completată de sportiva Beres Adrienn. Sportivii de la CSŞ Tg.-Mureş sunt pregătiţi de profesorii Fazakas Csaba, Dragoş Vlad şi Gyarmati Ferenc.