ASA - Pandurii 0-0. Egalul nimănui

ASA Târgu-Mureş şi Pandurii Tg. Jiu au terminat la egalitate, 0-0, partida din etapa a IV-a a play-out-ului Ligii 1 Orange. Târgumureşenii au evoluat în inferioritate numerică mai bine de o repriză, francezul Florent Andre fiind eliminat în minutul 43, după o lovitură cu cotul. Până la acea fază, roş-albaştrii au dominat jocul şi au avut două importante ocazii. Bara lui Gorobsov din lovitură liberă şi reluarea lui Dică, pe lângă poartă, din mijlocul careului. Chiar şi cu un om în plus, adversarii nu au pus probleme la poarta lui Pap, centrările sau loviturile de colţ fiind singurele acţiuni mai periculoase. Păcat de gestul comis la finalul primei reprize, formaţia ASA având prima şansă la victorie. Pe final, jucătorii lui Ionuţ Chirilă au forţat golul victoriei, dar fără rezultat. De notat, introducerea lui Andrei Tornyai (născut în 1999) aflat la debutul în Liga 1 Orange, iar Petra bifează al doilea meci consecutiv. Pentru ASA au evoluat: Pap - Velayos, Rougkalas, M. Constantin, B. Nicoliţă - Mureşan, Gorobsov (76-Petra) - C. Rus, E. Dică (61-Tornyai), Fl. Andre - Bâtfoi (46-Ciolacu). Ionuţ Chirilă a obţinut primul punct ca antrenor la ASA. Mureşenii rămân, însă, pe ultimul loc din play out, cu zece puncte, la 4 lungimi de Chiajna şi Timişoara, care au încheiat partida directă tot 0-0. Sâmbătă, de la ora 14.30, ASA joacă la Voluntari, iar victoria devine aproape obligatorie.