SPORT * SPORT * SPORT

BASCHET
BC Mures - Szolnoki Olaj 72-85, in EuroChallenge!

BC Mures a pierdut al doilea joc sustinut marti, 12 noiembrie a.c.,, in cadrul Grupei H a
EuroChallenge, in fata gruparii maghiare Szolnoki Olaj KK, cu scorul de 72-85 (15-23, 27-19,
21-19, 9-24). Participanta in premiera intr-o cupa europeana, echipa masculina BC Mures
s-a prezentat marti seara, in Sala Sporturilor din Targu-Mures, cu "temele� invatate si cu o
vizibila dorinta de victorie impotriva gruparii maghiare Szolnoki Olaj KK. Dupa trei sferturi
echilibrate, oaspetii s-au impus decisiv in ultimele 10 minute, scor 24-9. La pauza scorul a
fost egal 42-42. David Vojvoda de la Szolnoki a inscris cele mai multe puncte ale partidei �
22. De la BC Mures cele mai multe puncte le-a reusit Vaidotas Peciukas - 16, urmat de
Aleksandar Mladenovic cu 15. Pentru BC Mures au evoluat Lupusavei � 9, Mladenovic � 15,
Peciukas � 16, Ivanovic � 9, Jelnic � 6, Jucan � 8, Mitchell � 9 si Paltinisanu. "A fost un meci
greu impotriva unei echipe cu experienta internationala. Am facut unele greseli mari in
aparare in ultimele minute. Daca dorim sa castigam trebuie sa jucam 40 de minute. Absenta
lui Martinic, a fost o mare problema pentru noi, insa in seara aceasta echipa mai buna a
castigat�, a declarat Srecko Sekulovic, antrenorul principal al echipei BC Mures. "Astazi, ei
au fost mai buni decat noi. Nu i-am avut in teren pe Martinic si Ciric. Am jucat bine timp de
30 de minute, dar nu a fost suficient, banca inca trebuie sa contribuie mai mult�, a declarat
jucatorul Teodor Jucan, de la BC Mures. Echipa Szolnoki Olaj KK a preluat sefia Grupei H cu
4 puncte (158-138), BC Mures se afla pe 2. cu 3 puncte (155-164), locul 3 este ocupat de
Tsmoki Minsk 1 punct (79-83) si locul 4 � Rilski Sportist Samokov � 1 punct (66-73). Urmatorul
joc formatia BC Mures il va sustine la data de 19 noiembrie, in deplasare, in compania
echipei Rilski Sportist Samokov (Bulgaria). Liga Nationala de baschet masculin, "tigrii� vor
evolua duminica, 17 noiembrie, ora 18, in deplasare cu BC Farul Constanta.

Nagy Simon Emese la tandem. Aproape
de podium s-au mai aflat Erdos Renata, locul patru si Roman Dalia, locul cinci la proba
individual clasic. La festivitatea de premiere, clubul gazda a oferit si cateva premii speciale.
Astfel s-a acordat diploma de excelenta pentru promovarea sportului in ramura de popice
cluburilor participante cu cele mai bune performante, iar printre acestea s-a aflat si Romgaz
Electromures Targu-Mures, diploma preluata de catre Matilda Antal, vicepresedinta clubului.
La sfarsitul saptamanii in curs intra in concurs si senioarele, respectiv in 16-17 noiembrie,
urmand sa se desfasoare finalele individuale, pe arena Conpet Petrolul din Ploiesti.