ASA - 50 de ani de fuziune - sărbătoriți prin victorie!

Sărbătoare a fost vineri, 7 noiembrie 2014, la Târgu-Mureș. Sărbătoarea fotbalului rege! Echipa ASA Târgu-Mureș a împlinit 50 de ani de la fuziunea cu formația Mureșul, marcându-i printr-o manifestare care a avut loc înaintea amiezii acelei zile în sala mică a Palatului Culturii din municipiul reședință de județ Mureș, Apoi, după-amiază, pe stadionul Trans-Sil s-a desfășurat partida dintre ASA și Gaz Metan Mediaș, contând pentru etapa a 14-a a Ligii întâi la fotbal. Meciul a fost la discreția gazdelor, care punctează repede, chiar în min. 8, prin Claudiu Bumba, el înscriind din suprafața de șase metri, servit fiind ca la carte de fundașul Sepsi. Cu scorul de 1-0 se încheie prima repriză. După pauză, același joc ofensiv al fotbaliștilor antrenați de Cristi Pustai, foștii săi elevi chinuindu-se degeaba. Agitație fără prea mult zgomot. Pe fondul acestui joc bun al gazdelor, vine și golul doi. Dar ce gol! De la 20 de metri de poarta adversă, mijlocașul Ioan Hora trimite mingea direct în vinclul porții apărate de „găzarul" Buchta și 2-0. Era minutul 68 al meciului, victorie pe deplin meritată a echipei ASA Târgu-Mureș, care, iată, astfel, ajunge la cinci meciuri încheiate fără înfrângere și atinge cifra de 26 de puncte poziționându-se între fruntașele ligii (locul 4). În etapa a 15-a, o deplasare la Ploiești, la întâlnirea cu „lupii galbeni". ASA a jucat în următoarea alcătuire: Stăncioiu, devenit căpitan de echipă în locul lui N'Doye, care, suspendat fiind, a urmărit meciul din tribună - Velayos, Constantin, Bejan, Sepsi - Gorobsov (cadorisit cu cartonaș galben), Hora, Goga, Zicu, schimbat cu Bruno Martins, Bumba, Axente, înlocuit cu Henrique. Așadar, vineri, 7 noiembrie a.c., dublă odă a bucuriei fotbalistice, trăită de jucători, staff tehnic, susținători, spectatori! În Cupa României, „sferturi" de finală, ASA va avea ca adversară echipa Petrolul Ploiești.